eur:
407.91
usd:
360.15
bux:
87215.22
2025. április 16. szerda Csongor

Tovább élünk, de betegen

A magyarok születéskor várható élettartama elérte az uniós átlagot - derül ki a Tárki Társadalmi Riportjából, ugyanakkor 65 év fölött a megélt idő fele, harmada betegségben telik. Az egészségügyi államtitkár szerint a változtatást nem egyedül az egészségügyi ellátórendszernek kell kivívnia.

A Tárki Társadalmi Riportjának tanulmányából kiderül, hogy Magyarországon az 1990-es évek közepe óta javulnak az életkilátások, de ez az egészségi állapot társadalmi egyenlőtlenségeinek növekedése mellett történik. És bár a születéskor várható élettartamban a magyarok elérték az uniós átlagot, az időskor életminősége még mindig elmarad több más ország átlagától.

Az adatok szerint az átlag magyar 65 éves korától számítva még körülbelül18 évig él, és ennek csak nagyjából a fele telik egészségben a férfiaknál, és harmada a nőknél. Magyarország ezzel alulmúlja az európai átlagot.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár az InfoRádiónak elmondta: ezekért az adatokért nem feltétlenül az egészségügyi ellátórendszer okolható.

„Ez nemcsak az egészségügyi ellátórendszertől függ, hanem a dohányzástól, az alkoholfogyasztástól, a szociális helyzettől, a mozgástól, attól, hogy mit eszünk, tehát az életmódunktól alapvetően. Ha valaki azt gondolja, hogy ezt a problémát megoldja az ellátórendszer, akkor az tévesen gondolkodik.”

A Tárki tanulmánya szerint a jobb egészségi állapot várhatóan növelné az idősebb munkavállalók munkaerő-kínálatát.

Az egészséges, aktív, akár nyugdíjas időskorúak pedig kiemelt fogyasztói keresletet is jelenthetnek a nemzetgazdaság bizonyos területein.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Levették Rogán Antalt az amerikai szankciós listáról

Az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert a szankciós listáról, ami világosan bizonyítja azt, hogy más szelek fújnak Washingtonban - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.16. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Elromlott a hangulat Amerikában

Elromlott a hangulat Amerikában

Jó hangulatban indult a hét a tőzsdéken, miután Donald Trump felvetette, hogy az autóipar is mentesülhet a vámok alól, a hírre ugrottak hétfőn az autóipari részvények. Ezt követően Ázsiában ma reggel óvatosabb, de többnyire pozitív mozgásokat láthattunk. Európában is jó hangulatban telt a nap, idehaza az OTP teljesített legjobban a nagypapírok közül a tegnapi felminősítést követően. Amerikában kezdetben emelkedtek a piacok, később azonban elromlott a hangulat. Gazdasági események szempontjából ma a délután amerikai export és import árak alakulásának közlésére ajánlott figyelni, ami a külső kereslet erejéről adhat bővebb tájékoztatást. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×