Infostart.hu
eur:
379.45
usd:
319.59
bux:
129447.89
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta

Még drágább az iskolakezdés

Továbbra is komoly anyagi terhet jelent a családok számára az iskolakezdés - közölte a Budapest Bank egy reprezentatív kutatás alapján. Átlagosan mintegy 84 ezer forintos kiadásra számítanak a szülők a beiskolázás miatt, év közben pedig várakozásuk szerint havi 56 ezer forintot tesznek ki az oktatással kapcsolatos költségek.

Az általános iskolás gyermekek szüleinek nőttek leginkább az iskolakezdéssel kapcsolatos kiadásai, a két évvel ezelőtti 56 ezer forint helyett az idén kicsit több mint 73 ezer forintot költenek erre, míg a középiskolások szüleinek kiadásai – várakozásuk szerint – 82 ezerről 90 ezer forintra nőttek 2016-ra – olvasható a Budapest Bank megbízásából, a GfK által végzett kutatásban.

„Ez az emelkedés első látásra talán meghökkentő, mindenképpen meglepő. Ebben nagyobb része van annak, hogy igyekeznek a legjobb terméket megvenni a gyereknek. Ez lehet toll, ceruza vagy füzet, de nagyobb értékű tárgyak, például laptopok is” - mondta Fatér Gyula, a pénzintézet lakossági üzletágvezetője.

A felmérés szerint a felsőoktatásban tanulók tanévkezdésének költsége nem változott az elmúlt két évben, továbbra is átlagosan 166 ezer forintot emészt fel. Ennek megfelelően a szülők jó része, akármilyen korú is a gyermeke, előre készül a beiskolázásra.

„Kétharmaduk az aktuális havi bevételének jelentős részét az iskolakezdésre költi, kicsit kevesebb mint felük 5 hónapon keresztül spórol arra, hogy ezt ki tudja fizetni. Érdekes, hogy csak a szülők 33 százaléka vesz igénybe iskolakezdési támogatást, nyilván ez is egy forrása lehet ennek a többletköltségnek” - tette hozzá Fatér Gyula.

A legnagyobb egyszeri kiadást ma már az informatikai eszközök jelentik, ám hitelt csak a válaszadók 6 százaléka vesz föl az iskolakezdéshez és csak 15 százalékuk nyitott a jövőbeni kölcsönfelvételre. A beiskolázás mellett azonban a szülők által várt, tanév közbeni havi kiadások is nőttek, hiszen idén átlagosan havi 56 ezer forintra számíthatnak, szemben a két évvel korábbi havi 50 ezer forinttal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Megtette a bejelentését Zelenszkij, összeomlott Ukrajna támogatása - Híreink az ukrán frontról szerdán

Megtette a bejelentését Zelenszkij, összeomlott Ukrajna támogatása - Híreink az ukrán frontról szerdán

Az orosz erők nagy erőkkel nyomulnak előre az ukránok által 2022-ben visszafoglalt Liman térségében: az észak-donyecki város ostroma lényegében megkezdődött, az oroszok a környező falvak elfoglalásával akarják bekeríteni a települést. Közben nagyobb katonai műveletek zajlanak Kosztantynivka, Pokrovszk, Huljajpole térségében is. Közen orosz lapok és internetes OSINT-bloggerek arról írnak: kisebb ellentámadást indított az ukrán hadsereg a déli fronton - Kijev ezt nem erősítette meg egyelőre. Diplomáciai fronton egyelőre nem látszik áttörés: Moszkvából több, Amerikával szemben kritikus nyilatkozat is jött az elmúlt napokban. A nap folyamán megjelnetek a Kiel Institute adatai: ebből kiderül, hogy Ukrajna katonai támogatása 2022 előtti mélypontra süllyedt. Az FT közben információkat szerzett arról, hogy Zelenszkij elnök választásokat akar tartani Ukrajnában - erről a napokban érkezhet hivatalos bejelentés. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×