"A légkondicionálókban a pangó vízben megtelepedhetnek különböző gombák, baktériumok és egyéb kórokozók. Ha tisztítás nélkül bekapcsoljuk a készüléket, akkor a vízpermettel ezek a levegőbe kerülnek és belélegezhetjük őket" - figyelmeztetett Páldy Anna.
Az Országos Közegészségügyi Központ főorvosa ismertette: "a legközismertebb kórokozó a legionella baktérium, amely igen súlyos, akár végzetes kimenetelű megbetegedést, tüdőgyulladást okozhat, ezért azt javasoljuk, hogy a légkondicionálókat használat előtt, tavasszal, alaposan ki kell takarítani."
A szakember azt mondja, a kánikulában az optimális hőmérséklet-különbség 6-8 fok legyen, tehát ne hűtsük le túlzottan a belső teret. "Azt szoktuk mondani, hogy a belső térben a 27 Celsius fok még elviselhető, tehát maximum ennyire hűtsük le, ha kint 37-38 fok van, ekkor a belső tér kellemesnek tűnik. Nem jó az, ha a légkondicionálót 18-22 fok közé állítjuk, mert ahhoz nem tudunk alkalmazkodni, nem tudunk megfelelően öltözködni, és a külső és a belső hőmérséklet közötti különbséget nehezen tudjuk elviselni, ha a légkondicionált helyiségből kimegyünk a külső térbe."
"A másik probléma a légkondicionálókkal az, ha erősen, nagy sebességgel fújja a hideg levegőt és a légáramlat vonalában tartózkodunk, akkor a szervezetünket vagy egyes testrészünket érő hideg levegő kellemetlenül lehűti azt, ez ízületi fájdalmakhoz, fejfájáshoz, majd később a lehűtött nyálkahártyán keresztül fertőzésekhez vezethet. Ezért ne üljünk soha a légkondicionáló által befújt levegő irányába!" - hangsúlyozta Páldy Anna.
"A berendezés egy szükséges rossz dolog akkor, ha nem megújuló energiával működik, elektromos hálózatra kapcsoljuk, ami hozzájárul a széndioxid-kibocsátáshoz, és a maga a készülék belül hűt, de kifújja a meleg levegőt, tehát a külső levegő melegedéséhez is hozzájárul. Szükség esetén be lehet kapcsolni, de van más módja is a lakás hűtésének, például a besötétítés és az éjszakai szellőztetés is csökkenti a belső hőmérsékletet" - ajánlotta a szakember.