Infostart.hu
eur:
384.96
usd:
331.97
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv

Mintegy 395 kilométeren van árvízvédelmi készültség

Mintegy 395 kilométeren van árvízvédelmi készültség az országban. A legmagasabb, harmadfokú, továbbra is a Dráván, 51 kilométeren - tájékoztatta az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT)

Elsőfokú árvízvédelmi készültség csaknem 268 kilométeren van érvényben (a Dunán, a Lajtán, a Rába, a Marcal és a Sió egyes gátőrjárásain, továbbá a Murán és a Zalán), másodfokú pedig mintegy 76 kilométeren, a Sió egyes gátőrjárásain - közölte az OMIT.

A legfrissebb számítások szerint a Rába középső és alsó szakaszán folytatódik a vízszint apadása, újabb árhullám kialakulása a következő napokban nem várható.

A Lajta elsőfokú készültség feletti vízállások mellett Mosonmagyaróvárnál is tovább apad, csakúgy, mint a Zala Zalaapátinál. A Dráván és a Murán még tartott egy korábbi árhullám levonulása, erre érkezett az újabb árhullám.

Az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése szerint a Mura vízállása Letenyénél hétfő reggelig tovább apad, majd a következő napokban az apadás üteme újabb csapadék hatására jelentősen lassulhat, a vízszint várhatóan napokig a 300 centiméteres szint körül alakul.

A Dráva Drávaszabolcsnál már tetőzött. A következő napokban a folyó hazai felső szakaszán lelassul az apadás üteme, de az alsóbb szakaszokon még folytatódik az intenzív apadás. Drávaszabolcsnál a vízszint hétfő délelőtt csökkenhet a harmadfokú készültség alá - közölte az OMIT.

A belvízi helyzetről a tájékoztatóban azt írták: jelenleg tíz vízügyi igazgatóság területén összesen 41 szakaszon van készültség, 23 szakaszon első-, 13 szakaszon másod-, 5 szakaszon pedig harmadfokú.

A belvízzel elöntött terület nagysága tovább csökkent, a legfrissebb adatok alapján csaknem 41 ezer hektár (ebből 19 700 hektár vetés-szántó) van víz alatt. A legnagyobb elöntések az Alföld középső vidékén, Szentes és Mezőtúr térségében alakultak ki.

Címlapról ajánljuk
Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

A csendes-óceáni Tonga közelében található, víz alatt megbúvó Hunga vulkán 2022. január 15-én hatalmas kitörési felhőt hozott létre, ami egy órán belül elérte a magaslégkörben lévő sztratoszférát, a felső ernyő részének kiterjedése pedig 400 kilométer volt. Harangi Szabolcs, a HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője felidézte, pontosan mi történt négy évvel ezelőtt, továbbá arra is kitért, tudományos szempontból milyen tanulságai voltak az akkori történéseknek.

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×