Lezuhant egy malajziai utasszállító Ukrajna keleti részén, az orosz határ közelében. Kijevi légügyi illetékesek azt közölték, hogy életét vesztette a 280 utas és a 15 fős személyzet. A Malajziai légitársaság járata Amszterdamból tartott Kuala Lumpurba, és 10 ezer méteres magasságban repült, amikor eltűnt a radarokról. Az ukrán belügyminiszter-helyettes korábban úgy nyilatkozott, hogy a gépet oroszbarát szakadárok lőtték le légvédelmi rakétával. A malajziai védelmi miniszter szerint egyelőre nincs bizonyíték a repülő lelövésére. Nemzetközi hírügynökségek már több felvételt közöltek a szerencsétlenség helyszínéről, Donyeck megyéből. Jelentéseik szerint eddig 22 holttestet találtak meg a roncsok között. Több légitársaság, köztük a Wizz Air bejelentette, hogy gépeik a jövőben elkerülik Kelet-Ukrajna légterét.
Összesen 110 milliárd forintot zárol a kormány a 2,9 százalékos hiánycél biztonságos tartásáért. A nemzetgazdasági miniszter szerint az intézkedés a családokat, a vállalkozásokat nem, csak a kormányzati kiadásokat érinti. Varga Mihály egy budapesti tanácskozáson úgy fogalmazott, biztonsági intézkedésről van szó, a vártnál alacsonyabb infláció például negatívan érinti a költségvetést, mivel a jövedéki adó, valamint az áfa-bevételeknél elmaradást okozott.
Közben a Költségvetési Tanács elnöke ugyanezen a tanácskozáson megerősítette, hogy az első félévi gazdasági folyamatok alapján elérhető idén GDP-arányosan a 2,9 százalékos hiány. Kovács Árpád hangsúlyozta, a bevételi oldalon nem látszanak jelentős kockázatok. Hozzátette ugyanakkor, hogy a hiánycél tartásának feltétele a kiadások feletti erős kontroll.
Akciótervet dolgozott ki a kormány, hogy enyhítse a Nokia komáromi gyárbezárásának következményeit. Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára elmondta: arra utasította a befektetési ügynökség vezetőit, hogy gyorsítsák fel az előrehaladott tárgyalásokat azzal a három külföldi vállalattal, melyek Komáromban komoly munkahelyteremtéssel járó termelő beruházást akarnak létrehozni. A Nokia mobil üzletágát megvásárló Misrosoft előzőleg jelentette be, hogy bezárja komáromi gyárát, és elbocsátja az 1800 munkavállalót. Az amerikai szoftvercég világszerte racionalizálja működését, és 18 ezer pozíciót szüntet meg.
Egybegyúrná a nagy egyetemeket a kormány - értesült a Figyelő. A lap több forrása szerint nincs még konkrét döntés a felsőoktatási struktúra átalakításáról, de elképzelhető, hogy földrajzi elhelyezkedésüktől függetlenül, szakterületenként integrálnák az egyetemeket. Orbán Viktor miniszterelnök azt szeretné, ha magyar egyetem is lenne a világ kétszáz legjobb felsőoktatási intézménye között, de önállóan erre egy intézménynek sem lenne esélye.
Minden üzemkezdet előtt átvizsgálják a BKV és a BKK szakemberei a 3-as metró teljes vonalát. A talált hibák jellegétől függően, ha szükséges, korlátozásokat vezetnek be. A gyakoribb beavatkozásokkal átmenetileg csökkent a műszaki kockázat és a meghibásodások száma. A vonal felújítása 5-10 évet vehet igénybe, költsége 180-240 milliárd forint közé tehető. Kedden füstölés miatt nem járt a 3-as metró egy szakaszon, még vizsgálják a részleteket.
Szabadon engedték a budapesti Andrássy úti tűz miatt őrizetbe vett két férfit. A kerületi ügyészség az iratokat megvizsgálva megállapította, hogy egyikük esetében sem állnak fenn az előzetes letartóztatás feltételei. Egyikük esetében pedig a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja is hiányzik. Kedd délután semmisült meg a Kodály körönd és az Andrássy út sarkán álló műemlék épület teteje, a palota életveszélyessé vált, tegnap (szerda) megkezdték a balesetveszélyes részek elbontását.
A tartós kánikula miatt péntektől vasárnap éjfélig másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tiszti főorvos. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szerint a következő napokban a meleg éjszakák miatt a napi középhőmérséklet egyre több helyen meghaladja a 25 fokot. Az ÁNTSZ és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra kér mindenkit, hogy igyon minél több folyadékot, kerüljék a napot a legmelegebb órákban, és használjanak fényvédőt.




