2013. augusztus 19-én, hétfőn, és 20-án, kedden számos rendezvényt tartanak Budapesten a nemzeti ünnep alkalmából. A programokról a http://augusztus20.kormany.hu oldalon lehet tájékozódni. A Budai Várban idén is megrendezik a Mesterségek Ünnepét, a budai rakpart a Bem József tér és az Erzsébet híd között pedig Gasztrosétánnyá alakul mindkét napra, ahol különböző népművészeti programok, játékok is várják az érdeklődőket. A Hősök terén kedden délelőtt a hagyományos tisztavatásra kerül sor, amelynek hétfő délelőtt ugyanitt tartják a főpróbáját. Kedden délután és kora este a Szent Jobb körmenet halad szokásos, Szent István Bazilika - Széchenyi István tér - Szent István Bazilika útvonalán, majd 21:00-tól a Duna-parton, a Margit híd és az Erzsébet híd közötti területen kerül sor a tűzijátékra. Végül az ünnepi rendezvény Ákos 22:00-kor kezdődő, az I. kerületi Dózsa György téren adott ingyenes koncertjével zárul.
Mesterségek ünnepe a Budai Várban (augusztus 17-20.)
A Budai Várban rendezik meg idén is a Mesterségek Ünnepét, augusztus 17-20. között. A Vár megközelítésére a rendezvény első két napján, 17-én és 18-án a 16-os és a 16A autóbuszokat ajánljuk, míg 19-én és 20-án a Széll Kálmán tér felől az 1-2 percenként közlekedő 16A autóbuszokat, a Deák Ferenc tér M felől a 216-os jelzéssel indított rendkívüli autóbuszjáratunkat javasoljuk, a Clark Ádám térről pedig a Budavári Siklót.
Erkel: István király operája a Margitszigeti Szabadtéri
Színpadon (augusztus 19.)
Augusztus 19-én, hétfőn 19 órai kezdettel tekinthető meg Erkel Ferenc István király című operájának előbemutatója a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, illetve a szabadtéri színház főbejárata előtt elhelyezett kivetítőkön. A helyszín megközelítésére 26-os, illetve a 18:30-ig közlekedő 226-os autóbuszokat ajánljuk, amelyekről a Szabadtéri Színpad megállónál célszerű leszállni, de 15-20 perces sétával a 4-es és a 6-os villamosok Margitsziget megállójából is elérhető. Az előadás utáni hazatérés meggyorsítása érdekében az esemény után a 26-os autóbuszok mellett különjárati buszokat is indítunk mind az Árpád híd M, mind a Margit híd irányába.
Gasztrosétány a budai rakparton (augusztus 19-20.)
A budai rakparton a Bem József tér és az Erzsébet híd között augusztus 19-én és 20-án, hétfőn és kedden Gasztrosétány és népművészeti programok, játékok várják a látogatókat, amely miatt lezárják a Bem rakpartot, a Csalogány utca egy szakaszát, a Batthyány teret, a Lánchidat, az Alagutat, a Clark Ádám teret és környékét valamint a Fő utca egy szakaszát is. Több járatunk - a 11-es, 39-es, 105-ös, 160-as, 260-as buszok, valamint a 19-es és a 41-es villamosok - közlekedése is változik, az alább leírtak szerint. A rakpart Észak-Buda felől a H5-ös hévvel, a belvárosból az M2-es metróval a Batthyány téri állomástól, Dél-Buda felől pedig a 19-41-es villamosokkal közelíthető meg.Családi programok és ökumenikus kenyéráldás a Clark Ádám téren (augusztus 20.)
Családi programok - gyermekprogramok, tortaavatás, népművészeti programok -, valamint ökumenikus kenyéráldás várja az ünnepi programokon résztvevőket augusztus 20-án, kedden a Clark Ádám téren délelőtt 10:00-től az esti órákig. A Clark Ádám tér megközelítésére a 19-es, 41-es villamosokat ajánljuk. Amennyiben a gyalogos forgalom miatt a villamosok forgalmát korlátoznák, a Clark Ádám tér gyalogosan a Széchenyi tér felől a Lánchídon át vagy a Döbrentei tér felől (7-es buszokról, illetve az ez esetben odáig közlekedő villamosokról leszállva) érhető el.
Katonai tiszteletadás és tisztavatás a Hősök terén (augusztus 20.)
A Hősök terén idén is megrendezik a Magyar Honvédség látványos eseményét, a tisztavatást. A tiszti eskü letételének főpróbáját 19-én, hétfőn kora délelőtt, míg magát az avatást a nemzeti ünnepen, 20-án délelőtt tartják, a környék lezárásával, amely a 20E, a 30-as, a 30A, 105-ös és a 230-as buszok, valamint a 75-ös trolibuszok közlekedésének korlátozásával jár. A Hősök tere megközelítésére az M1-es metrót ajánljuk utasainknak.
Parlamenti nyílt nap - elmarad
Az idei évben a hagyományos augusztus 20-i parlamenti nyílt nap program a Kossuth Lajos tér rekonstrukciós munkálatai miatt elmarad.
Ünnepi szentmise és Szent Jobb Körmenet a Bazilikában és környékén (augusztus 20.)
Augusztus 20-án délután 17:00-tól kezdődik az ünnepi szentmise a Szent István Bazilikában, amelyet a hagyományos Szent Jobb Körmenet felvonulása követ a Szent István Bazilika - József Attila utca - Széchenyi István tér - Akadémia utca - Arany János utca - Szent István Bazilika útvonalon. Az egyházi esemény idejére a felvonulás útvonalát lezárják. Hazánk egyik legszebb és legjelentősebb egyházi programja a legegyszerűbben metróval közelíthető meg, egyaránt 3-5 perces sétával az M1-es metró Bajcsy-Zsilinszky út, illetve az M3-as metró Arany János utca megállójából, illetve az összes metróvonal Deák Ferenc téri állomásáról.
Ünnepi tűzijáték a Duna-parton (augusztus 20.)
Az ünnepi tűzijáték este 21:00-kor kezdődik és 21:30-ig tart, s annak idejére, illetve az azt megelőző és követő néhány órában mind a budai, mind a pesti belváros Dunához közel eső területeit, - beleértve a Lánchidat és az Erzsébet hidat is - lezárják a közúti forgalom elől, ezért az ünnepi attrakció megtekintésre kiszemelt helyszín megközelítésére elsősorban a metrókat, a belvárosi csomópontokból a gyalogos megközelítést javasoljuk, a belváros megközelítésére pedig a tömegközlekedés járatait, amelyek a normál hétvégi menetrendhez képest sűrítve, és számos vonalon meghosszabbított esti üzemidővel közlekednek az ünnepnapon. A lezárások miatt számos járatunk módosított útvonalon közlekedik, ezért kérjük, hogy elindulás előtt feltétlenül tájékozódjanak az eljutási lehetőségekről. A Kossuth Lajos tér illetve a Ferenciek tere átépítése miatt ezt a két helyszínt semmiképpen nem ajánljuk a tűzijáték megtekintésére.
Ákos-koncert a Dózsa György téren (augusztus 20.)
Ákos ingyenes ünnepi koncertje a tűzijáték után, 22:00-kor kezdődik a Dózsa György téren. A helyszín megközelítését a belvárosból gyalogosan javasoljuk, ugyanis az Attila utat és a Krisztina körutat az Alagút utca és a Döbrentei tér között már délután 18:00-tól lezárják. A koncert megközelítésére az Erzsébet hídon vagy a Lánchíd - Alagút útvonalon lesz lehetőség gyalogosan, mely útvonalakon a tűzijáték után még nem indul be a forgalom. A koncert után a meghosszabbított üzemidejű 7-es busszal, villamosokkal és az éjjel 1:15-ig a Deák Ferenc térről még induló M1-es, M2-es és M3-as metrókkal térhetnek haza a koncertre kilátogatók.
További közlekedési információ, térképek itt.Balatoni programok (augusztus 20.)
Idén először a Kormány kiterjedt programsorozatot szervezett együttműködő partnereivel közösen a Balaton térségébe is. A négynapos hétvége után a programokról hazatérő autósok figyelmét felhívjuk, hogy az M7-es autópálya felől Pestre az M0-hídon vagy a Rákóczi hídon át közlekedjenek!
Az augusztus 19-20-ai közlekedési változásokról, korlátozásokról bővebben honlapunkon a folyamatosan frissülő www.bkk.hu/augusztus20 oldalon olvashatnak, ahol a közúti lezárások pontos időpontjai és a tömegközlekedési járatok menetrendjében történő változások, korlátozások is megismerhetőek. Kérjük, hogy mielőtt útnak indulnak, tájékozódjanak járataink közlekedéséről. A közúti lezárásokról, forgalomkorlátozásokról a rendőrség dönt, ezért a járatok terelésével kapcsolatban a változtatás jogát fenntartjuk.
A BKK jegy- és bérletpénztárai augusztus 19-én, hétfőn a szombati, 20-án, kedden a vasárnapi nyitva tartás szerint várják ügyfeleinket.
Az augusztus 19-20-ai közlekedési változások részletesen
Közúti forgalomkorlátozások
Augusztus 19-én, hétfőn 0 órától 21-én, szerdán a hajnali órákig lezárják
a Bem rakpartot a Halász utca és a Bem József tér között
a Csalogány utcát a Fő utca és a Bem rakpart között
a Batthyány teret
a Széchenyi lánchidat
az Alagutat
a Clark Ádám teret
a Lánchíd utcát
a Fő utcát a Halász utca és a Clark Ádám tér között, valamint
a Hunyadi János utat
Augusztus 19-én, hétfőn reggel a Tisztavatás főpróbája miatt 8:00-tól 10:00-ig lezárják
az Olof Palme sétányt és
a Hősök terét
Augusztus 20-án, kedden a Tisztavatás miatt reggel 7:00-tól délelőtt 11:00-ig lezárják
a Hősök terét és
a Dózsa György utat
Augusztus 20-án, kedden a Szent Jobb körmenet miatt délután 17:00-tól 19:00-ig az V. kerületben lezárják a Szent István Bazilika - József Attila utca - Széchenyi István tér - Akadémia utca - Arany János utca - Szent István Bazilika útvonalat.
Augusztus 20-án, kedden a tűzijáték miatt
kb. délután 17:00-tól este kb. 23:00-ig lezárják Budán a Petőfi híd - Irinyi József utca - Karinthy Frigyes út - Móricz Zsigmond körtér - Villányi út - Alkotás utca - Vérmező - Margit körút - Bem József utca - Tölgyfa utca - Margit híd által határolt részt a Dunáig
kb. 19-20 órától a már 19-étől lezárt Lánchíd mellett az Erzsébet hidat, és a Margit híd - Szent István körút - Bajcsy-Zsilinszky út - Kiskörút - Szabadság híd - Bartók Béla út - Villányi út - Alkotás utca - Vérmező út - Margit körút által határolt belvárosi területet is lezárják a forgalom előtt
Augusztus 20-án, kedden a Dózsa György téri Ákos-koncert miatt délután 18:00-tól várhatóan éjjel 1:00-ig lezárják az Attila utat és a Krisztina körutat az Alagút utca és a Döbrentei tér között.






