Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 2. vasárnap Lehel

A kormány bátorítja újabb piaci szereplők megjelenését a távközlésben

A kormány szeretné, ha lenne még egy mobilszolgáltató. Az állami cég a bíróság döntése után nem kapott frekvenciát. Nem tudni, mikor lesz új pályázat, a Nemzeti Média és Hírközlési hatóság még tanulmányozza a döntést.

A kormány bátorítja újabb piaci szereplők megjelenését a távközlésben - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő, a kormány honlapjára felkerült rövid videóinterjúban.

A kormány szerint tűrhetetlen és tarthatatlan, hogy a magyarországi munkabérek mellett nagyon magas díjakat fizettetnek a távközlési cégek a szolgáltatásokat igénybevevőkkel - közölte a kormányszóvivő, miután a kabinet foglalkozott a távközlési piac helyzetével és a negyedik mobilszolgáltató kérdésével. Hozzátette: a kormány úgy látja, a magas díjak egyértelműen a valós verseny hiányát mutatják, ezért a versenyt tovább kell ösztönözni, "így a kormány továbbra is bátorítja újabb piaci szereplők megjelenését a távközlési piacon".

A negyedik mobilszolgáltató, az állami cég pár hónappal ezelőtt már megalakult, de még nem kapott frekvenciát. A Fővárosi Törvényszék ugyanis szeptember közepén jogerősen hatályon kívül helyezte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság frekvencia-árverésen hozott januári határozatait, mert úgy ítélte meg, hogy a negyedik mobilszolgáltató MPVI Zrt. jogszerűtlenül nyerte el a jogot a hálózat kiépítésére, valamint a három korábbi piaci szereplő is jogszerűtlenül szerzett akkor újabb frekvenciablokkokat.

A Napi Gazdaság főmunkatársa, Diószegi József korábban a bíróság döntéséről beszélt az InfoRádiónak. Kiemelte, hogy a bíróság úgy ítélte meg, a jogszabály szerint nem nyerhetett volna az új szolgáltató, míg a roming volt a másik kulcskérdés. A pályázat ugyanis előírta azt is, hogy a három meglévő mobilszolgáltató köteles átengedni roaming-hálózatát a negyedik szereplőnek.

A kormányszóvivő bejelentése után megkerestük a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságot, de arra a kérdésünkre, hogy mikor írnak ki új pályázatot, azt válaszolták, a hatóság még tanulmányozza a bíróság ítéletét. Korábban az NMHH hírközlési elnökhelyettese azt mondta, meggyőződésük szerint az árverési tender során minden jogszabályi rendelkezést betartottak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Valódi függetlenséget ígér a Tisza-kormány a közjogi intézményeknek – De vajon a mostani javaslatok eleget tesznek ennek?

Valódi függetlenséget ígér a Tisza-kormány a közjogi intézményeknek – De vajon a mostani javaslatok eleget tesznek ennek?

Magyar Péter kormánya megkezdte Magyarország közjogi intézményrendszerének átalakítását. Ez egyes területeken új szerveket hoz létre, másutt a meglévő intézmények vezetőválasztási, összeférhetetlenségi és felügyeleti szabályait írja át. Ezek a lépések nagyrészt ahhoz a politikai ígérethez kapcsolódnak, hogy a kormány helyreállítja a jogállamiság intézményi garanciáit. A már elfogadott és a nyilvánosságra hozott javaslatok ugyanakkor több ponton belső feszültséget hordoznak: miközben erősítik a szakmai, civil vagy intézményi jelölés szerepét, a döntő szót sok esetben továbbra is az Országgyűlés kétharmados többsége mondja ki. Ez a modell rövid távon a politikai legitimáció garanciájaként jelenhet meg, hosszabb távon azonban blokkolási lehetőséget, alkukényszert vagy újabb pártpolitikai függést teremthet. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy a mostani reformok mennyiben képesek valódi intézményi függetlenséget teremteni, és milyen közjogi megoldások csökkenthetnék a későbbi politikai lefoglalás kockázatát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×