Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Csiba: Az egészségügyet a betegek türelme tartja fenn

A Semmelweis-terv alapos munka, de hibája, hogy az összeállításában elméleti szakemberek, főként a Semmelweis Egyetem munkatársai vettek részt, így egyfajta nézőpontot tükröz - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke. Csiba Gábor beszélt arról is, hogy az egészségügyi ellátórendszert a várólistás betegek türelme, a dolgozók alacsony bére és a beszállítók megértése tarja fent.

Nagyon átfogó és alapos munka a Semmelweis-terv, amelynek minden sorával egyetértek - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, aki azonban hozzátette: vannak a koncepciónak hibái is.

Csiba Gábor szerint egy-két ötletet megfogadhatott volna a kormány, például a gyógyszer-finanszírozással kapcsolatban, mert akkor jobban érvényesülne az elv, hogy kevesebb támogatásból ugyan, de mindenki megkapná a gyógyszerét, és nem jelentene terhet a lakosságnak.

Az elnök hibának rója fel azt is, hogy a koncepciót összeállítók és a benne résztvevő szakértők többsége elméleti szakember, ráadásul a budapesti Semmelweis Egyetemhez kötődnek. Ez egy szemüvegen való kitekintést jelent - fogalmazott Csiba Gábor.

Ha szélesebb körből merítettek volna szakértőket, és több gyakorlati ember vett volna részt a koncepció kidolgozásában, akkor egy olyan anyag készült volna el, amely nagyobb elfogadottságot hozott volna magával - emelte ki.

Negyven milliárd forint, vagyis egyhavi finanszírozási összeg hiányzik a kórházak életéből, ebből pedig az következik, hogy az intézményeknél folyamatos az eladósodottság. Márpedig nem lehet reformot végrehajtani úgy, hogy legalább ezt az összeget nem teszik vissza a rendszerbe, mert pénz kell az átalakításhoz - mondta Csiba Gábor.

Úgy véli, az ellátórendszert a dolgozók bére, a várólistás betegek türelme és a beszállítók megértése tartja fenn.

A teljes beszélgetést meghallgathatja, ha ide kattint.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Bécset és Budapest más környékbeli konkurensét nagyobb számban keresik fel azok a gazdagabb turisták, akik kikapcsolódásuk során megvásárolnak olyan termékeket, amelyeket egy átlagos turista nem tud vagy nem akar kifizetni – mondta az InfoRádióban a turisztikai szakújságíró, aki szerint Budapestnek az osztrák főváros lehet a követendő példa. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke pedig arról számolt be, hogy hazánk tavaly duplaannyi vendéget fogadott, mint amennyien az országban élnek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Magyar adóparadoxon: a szegény fizet, a gazdag nevet?

Magyar adóparadoxon: a szegény fizet, a gazdag nevet?

A hazai adórendszer jelentősen támogatja a felső néhány százezer vagyonosodását a nagy többség kárára. A hazai polgárság, vagy inkább tőkés osztály építése kimondott társadalom- és gazdaságpolitikai cél. Ennek egyik kulcseszköze az adórendszer, azaz a szegényebbek arányaiban több adót fizetnek, mint a (leg)gazdagabbak. Zsiday Viktor szerint érdemes némi finomítással a jelenlegi rendszert fenntartani, egyet értve a fenti célokkal. A „lecsorgás” elmélete azonban nemeztközi tapasztaltok alapján már megbukott. Hazai adatokon alapján is igazolható, hogy az elmélet itthon sem állja meg a helyét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×