eur:
394.15
usd:
365.31
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

"Nem csupán Magyarországon gond az egészségügyi szakemberek elvándorlása"

Az illetékes államtitkár szerint nemcsak Magyarországon okoz gondot az egészségügyi szakemberek elvándorlása, a következő tíz évben olyan helyzet alakulhat ki Európában, hogy mintegy tízmillió dolgozó hiányzik majd az egészségügyből, ezért folyamatosan napirenden kell tartani a kérdést.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az egészségügyi szakember-mobilitásról tartott kétnapos fórum sajtótájékoztatóján kiemelte: a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatodik évfolyamba járó orvostanhallgatók az első évfolyammal szemben a magyar betegek iránt érzett felelősség miatt maradnának leginkább az országban, ezért az oktatásnak igen nagy szerepe van az itt tartásukban.

Jeni Bremner, az Európai Egészségügyi Menedzsment Társaság igazgatója kiemelte: a magasabb jövedelem mellett főként a jobb munkakörülmények és a szakmai autonómia miatt vándorolnak külföldre az egészségügyben dolgozók.

Emlékeztetett, az uniós tagállamok egészségügyi minisztereinek keddi informális találkozóján, Gödöllőn is fontos téma volt a területen dolgozók migrációja. Az unióban jelenleg már nem azon vitatkoznak, hogy valóban létezik-e a probléma, hanem hogy mit lehetne tenni a megoldásért - fűzte hozzá.

Kérdésre válaszolva elmondta: Magyarországon ezerötszáz orvos hiányzik, és az elvándorlókat nem pótolják a külföldről ide érkezők. Leginkább a házi- és gyermekorvosok, a belgyógyászok, valamint az aneszteziológusok között tapasztalható nagy hiány - mutatott rá az államtitkár.

Matthias Wismar vezető egészségpolitikai elemző kifejtette: az unió nyugati részéből főként a szomszédos országokba mennek át az egészségügyben dolgozók, de ha elhagyják az EU-t, leginkább az Egyesült Államokba, Kanadába, Ausztráliába, Új-Zélandra vagy Dél-Afrikába mennek.

Josep Figueras, az Egészségügyi rendszerekkel és politikákkal foglalkozó európai központ igazgatója szerint az uniós tagállamok a probléma megoldásáért főleg az adatok megosztásában, a szükségletek és az oktatási kapacitások felmérésében, tervezésében működhetnek együtt.

Hanganyag: Windisch Judit

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. március 28. 21:46
×
×
×
×