Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Nem közeledtek az álláspontok Székely Tamás és a rezidensek vitájában

Nem közeledtek az álláspontok a sajtónyilvános vitán sem Székely Tamás egészségügyi miniszter és a Rezidens Szövetség között a kifogásolt rezidensrendelettel összefüggésben.

 Annyi rezidens érkezett a nagy orvosegyetemekről, hogy be sem fértek a miniszteri tárgyalóba, de még így sem tudták meggyőzni az egészségügyi minisztert, hogy fel kell függeszteni a tavaly nyáron elfogadott rezidensrendelet végrehajtását.

A rezidensek szerint a rendelet előkészítetlen, végrehajthatatlan, és több ponton sérti a fiatal orvosok szabad munka- és lakóhely-választási jogát. Székely Tamás szerint viszont a rezidensek rosszul értelmezik a jogi szöveget.

A főbb vitapontok a következők. A rezidensszövetség elnöke, Papp Magor szerint a rendelet 9 évig röghöz köti a fiatal orvosokat, a Magyarországon tartást ráadásul nem ösztönzőkkel, hanem szankciókkal érné el.

Ugyanakkor Székely Tamás nem röghöz, hanem Magyarországhoz-kötésről beszél.

Vita tárgya az is, hogy a szakképzés időtartama legfeljebb összesen három évre szakítható meg. A rezidensek szerint ez hátrányosan érinti azokat, akik tudományos munkavégzés vagy gyermekvállalás miatt ennél hosszabb időre függesztenék fel a képzést.

Székely Tamás álláspontja szerint az elmúlt évek adatai alapján ez összesen 20 rezidenst érint, ennyi ember pedig - szavai szerint - "nem ingatja meg a rendszert".

A Rezidensszövetség kifogásolja, hogy három hónappal az államvizsga előtt nincs végrehajtási rendelet, így a végzős orvostanhallgatók nem tudják, milyen feltételek alapján kell majd felvételizniük a szakképző helyekre. Székely Tamás erre úgy reagált: amíg nincs új végrehajtási rendelet, a régi hatályos.

Vita alakult ki azon is, hogy Rácz Jenő volt egészségügyi miniszternek, a Kórházszövetség leendő elnökének joga van-e kifogásolni a rendeletet, amikor a szövetség tavaly, a jogszabály elfogadásakor nem fogalmazott meg észrevételeket. Székely Tamás utalt arra, hogy Rácz Jenőnek le kellene mondania.

Papp Magor az eredménytelen vita után elmondta: nem adják fel, elképzelhető, hogy a miniszterelnökhöz fordulnak a kifogásolt rendelet miatt.

Eközben a budapesti végzős orvostanhallgatók 75 százaléka már aláírta azt a jognyilatkozatot, amelyben kijelentik, lemondanak a hazai szakorvosjelölti képzésben való részvételről, ha a kormány nem változtatja meg a rendeletet. Székely Tamás ezzel kapcsolatban azt mondta: a végzősök egyharmada általában nem kezdi meg szakképzési tanulmányait.

Papp Magor szerint a tömeges kivonulás a betegeket érintené a leghátrányosabban. Hozzátette: több mint ezer külföldi rezidens-állásról tudnak, tegnap újabb 200 ajánlat érkezett hozzájuk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
100 éves a Micimackó: bekerült egy kiskutya is a sztoriba

100 éves a Micimackó: bekerült egy kiskutya is a sztoriba

Alan Alexander Milne angol író olyan mesevilágot teremtett az 1926-ban megjelent Micimackó című könyve által, amely még ma is meghatározó a gyermekirodalomban. „Mici” egyébként nem más, mint Karinthy Frigyes testvére, Emília, aki a nyersfordítást végezte – ez is elhangzott a beszélgetésünkben Lovász Andreával, a Móra Kiadó főszerkesztőjével.

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

A digitális polgári körök rendezvényén a közönség kérdéseire válaszolt a pártelnök-miniszterelnök, a Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, ezután áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér, a Benes-dekrétumok miatt joghátrányt szenvedők pedig segítséget kapnak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Borús kilátásokkal indul 2026 a hazai napelemek számára

Borús kilátásokkal indul 2026 a hazai napelemek számára

Európa nagy részén a szokásosnál felhősebb idő, ezáltal a sokéves átlagnál kisebb besugárzási értékek valószínűsíthetőek 2026 első hónapjaiban - derül ki egy új elemzésből, amely műholdas adatokat és mesterséges intelligencia/gépi tanulási algoritmusokat használva modellezte az első fél évben világszerte várható napenergia-termelési körülményeket. A legnagyobb negatív anomália Kelet-Európában és az északi országokban várható, ahol helyenként akár 10%-kal is kisebb lehet a besugárzás, mint a sokéves átlag. Miután elsősorban a besugárzás határozza meg, hogy mennyi áramot termelnek a naperőművek, így kiemelt jelentősége van a napenergia-termelés arányát tekintve 2024-ben világelső Magyarország energiaellátása szempontjából is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×