Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Szövetségi érdemkereszttel tüntették ki Prőhle Gergelyt

Kedd este Prőhle Gergelyt korábbi berlini nagykövetet, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelőjét, a Német Szövetségi Köztársaságért tett különleges érdemeinek elismeréséül a Német Szövetségi Köztársaság első osztályba sorolt érdemkeresztjének érdemrendjével tüntették ki, amely akülföldieknek járó legmagasabb német állami elismerés.

Az érdemkeresztet Horst Köhler szövetségi elnök megbízásából a budapesti nagykövetasszony, Dorothee Janetzke-Wenzel nyújtotta át Prőhle Gergelynek a német nagyköveti rezidencián.

A nagykövetasszony Prőhle Gergely méltatásában kitért arra, hogy "a németek és magyarok között zajló nagy találkozások voltak azok, amelyek Prőhle Gergely eddigi életét jellemezték."Prőhle a Friedrich Neumann Alapítvány irodájának vezetőjeként, később pedig kulturális államtitkárként és berlini nagykövetként is sokat tett a hivatalos német-magyar kapcsolatok elmélyítéséért, de emellett az evangélikus egyházban illetve civil társadalmi területeken is jelentősek fáradozásai, ezért a Német Szövetségi Köztársaság most ezzel az érdemrenddel ismeri el eddigi teljesítményét.

Prőhle Gergely köszönőbeszédében utalt arra, hogy elődei Németországból jöttek évszázadokkal korábban, ezért a díjért egykori és mostani családja nevében is szeretne köszönetet mondani. Köszönetet mondott feleségének, szüleinek is a díjért. "Azt hiszem, a német és magyar nép életében valóban nagyon fontosak a találkozások. De emellett fontos a történelmi őszinteség is, hogy nyíltan tudjunk saját problémáinkról, Európában pedig közös
problémáinkról beszélni. Olyan atmoszférát kell teremtenünk, amelyben valóban együtt tudunk cselekedni" - mondta Prőhle, aki hozzátette,
hogy igaz ugyan, hogy ő kapta ezt az érmet, de úgy érzi, az őt támogató munkatársi csapat nélkül, nem érdemelhette volna ki. "Köszönettel veszem ezt a rendet, és remélem, hogy országaink között a jövőben is jó viszonyt fogunk ápolni. Sok megbeszélnivalónk van és örülök, hogy most és a jövőben is nyíltan megtehetjük majd ezt egymással. Bátorításnak veszem ezt a rendet arra nézvést is, hogy az őszinteség és a nyílt párbeszéd jegyében fogunk a jövőben is egymással tárgyalni" - zárta beszédét Prőhle, akit a díjra a baden-württembergi miniszterelnök, Erwin Teufel javasolta.

A kitüntetés átadásán ott volt - többek között - Ittzés János a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, Németh Zsolt külügyi államtitkár,
Martonyi János volt külügyminiszter, Balog Zoltán az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottságának fideszes
elnöke is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

2026-ban csökkenő, 2027-ben stagnáló globális növekedés várható a világgazdaságban az OECD előrejelezése szerint A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss prognózisáról Szigethy-Ambrus Nikolettát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjét kérdezte az InfoRádió.

A hőség ezt hozta ki a budapestiekből – fotók

A hőségriadó stabilan megjelenik a híradásokban: jönnek a fürdőzős fotók és az is elmaradhatatlan információ, hogy a villamosenergia-hálózat mennyire bírja a kiképzést?
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×