Infostart.hu
eur:
361.81
usd:
309.12
bux:
135806.11
2026. május 5. kedd Adrián, Györgyi
Robert Fico szlovák miniszterelnök az ukrán hivatali partnerével, Denisz Smihallal tartott sajtóértekezleten a két ország kormányának együttes ülését követően Ungvár közelében 2024. október 7-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Zuzana Gogova

Üzent a brüsszeli csúcs előtt Robert Fico

A szlovák miniszterelnök az Európai Unió március 6-i brüsszeli csúcstalálkozója előtt sajtótájékoztatón ismertette a Szlovákia feltételeit. Elmondta, hogy Pozsony nem fogja támogatni a háborút, és azt szeretné, ha az Európai Bizottság kérné Ukrajnát az orosz gáz Európába irányuló szállításának helyreállítására. Úgy véli, hogy Európa enélkül nem versenyképes.

„Ha az Európai Unió úgy dönt, hogy továbbra is masszív pénzügyi és katonai támogatást nyújt Ukrajnának, akkor ezt csak kétoldalú megállapodás keretében teheti meg” – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Robert Fico. A szlovák kormányfő nem hisz az „erővel elért béke” stratégiájában, mivel ez a stratégia az elmúlt három évben sikertelennek bizonyult. A miniszterelnök szerint a kormánynak az sem érdeke, hogy az állami költségvetésből az ukrajnai háborút finanszírozza. Kijelentette, hogy Szlovákia nem fog támogatni semmilyen katonai vagy pénzügyi segítségnyújtást, amely a háború elhúzódását eredményezheti, és kilátásba helyezte, hogy adott esetben megvétózhat egy ilyen indítványt.

A kormányfő megemlítette, hogy Orbán Viktor világos fenntartásokat fogalmazott meg a csúcstalálkozó Ukrajna támogatására vonatkozó részével kapcsolatban. Robert Fico állítja, hogy nem tárgyalt erről vele, és nem tudja, mi lesz Orbán Viktor álláspontja, ha az EU nem teljesíti kérését. Ugyanakkor megjegyezte, hogy

Szlovákia sem ért egyet a tagállamok többségével.

Elmondta, a csütörtöki csúcstalálkozón azonnali tűzszünetet fog javasolni Ukrajnában, a harcok beszüntetését és béketárgyalások megkezdését az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna részvételével. „Ha Oroszország és az Egyesült Államok valamiféle hátországot akarnak létrehozni, akkor hagyjuk őket egy ideig tárgyalni, majd egy bizonyos ponton csatlakozhat Ukrajna és akár Európa is” – jelentette ki Robert Fico.

A miniszterelnök nem ért egyet azokkal a kijelentésekkel, melyek szerint Ukrajna értünk harcol, sőt, Kijev szerinte az uniós tárgyalásokon kárt okoz Szlovákiának. Arról is tájékoztatott, hogy a kormány egyetért az Európai Unió és egész Európa védelmi képességeinek növelésével, komoly fenntartásai vannak azonban az Ukrajnával kapcsolatos következtetésekkel. A miniszterelnök úgy véli, az a stratégia, amely szerint Ukrajnának a tárgyalásokon a lehető legerősebbnek kell lennie, irreális, míg

az „erővel elért béke” stratégiája csupán azért született, hogy a háború tovább folytatódhasson.

Robert Fico hangsúlyozta, Szlovákia külpolitikai állaspontja változatlan, az ország továbbra is az EU és a NATO tagja, csupán az értelmetlen gyilkolástól határolódik el. Kitart amellett, hogy az ukránok elutasítják a tűzszünetet, és harcolni akarnak, szerinte múlt pénteken a Fehér Házban ez vezetett a Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között kialakult vitához. A szlovák miniszterelnök egyetért az amerikai elnökkel abban, hogy az ukrán elnök a harmadik világháború kitörését kockáztatja. A Zelenszkij mellett kiálló európai vezetőket Robert Fico háborúpártinak nevezte, a párizsi és a londoni találkozókat pedig háborús találkozóknak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Fodor Gábor az Arénában: hét ok vezetett a Fidesz súlyos vereségéhez

Két fontos közülük: a rossz viszony az EU-val, és a választójogi törvény módosítása – de öt másik fontos tényezőt is megnevezett Fodor Gábor volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője, aki az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt.
inforadio
ARÉNA
2026.05.05. kedd, 18:00
Szalai Máté
a Clingendael Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója
Történelmi lehetőség előtt Magyarország – megszólalt az OTP csúcsvezetője

Történelmi lehetőség előtt Magyarország – megszólalt az OTP csúcsvezetője

Már hallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen gazdaságfilozófiai irányváltást hozhat a hazai bankszektor számára a 16 év után megtörténő kormányváltás. Vendégünk volt Becsei András, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Adásunk második részében a Pekingi Autóshow-n szerzett élményeiről kérdeztük kollégánkat: mi változott a távol-keleti autóiparban az elmúlt évben, milyen szerepet szánnak a magyar beszállítóknak a hazánkba települő gyáróriások, és miért nem várható, hogy kifejezetten olcsó autókkal érkezzenek Európába a legnagyobb kínai márkák? A témában Gergely András, a Portfolio Content Lab főszerkesztője volt a vendégünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×