eur:
411.4
usd:
393.3
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Eduard Heger szlovák miniszterelnök érkezik az európai uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács kétnapos brüsszeli tanácskozásának első napi ülésére 2023. február 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Szlovákia tárgyalást kezd vadászgépek Ukrajnának adásáról, de a helyzet nem egyszerű

Egyebek mellett az sem segít, hogy Szlovákiának jelenleg csak ideiglenesen megbízott kormánya van.

„Szlovákia tárgyalást kezd a MiG-29-es vadászgépei átadásáról Ukrajnának, mégpedig a belpolitikai színtéren, valamint az Európai Bizottsággal és Ukrajnával” – jelentette ki Eduard Heger megbízott kormányfő. A vadászgépek átadását Volodimir Zelenszkij kérte Szlovákiától.

Az ukrán elnök a múlt csütörtöki brüsszeli EU-csúcson kérte hivatalosan Eduard Hegertől, hogy Szlovákia adja át Ukrajnának MiG-29-es vadászgépeit, és ezzel segítse az orosz agresszió elleni védekezést. A megbízott szlovák miniszterelnök azt válaszolta, mindent megtesz, hogy teljesíthesse a kérést. Eduard Heger hangsúlyozta, hogy

olyan MiG-29-es vadászgépekről van szó, melyeket Szlovákia már nem használ, és nem is tud használni, de éppen ezek a leszerelt MiG-ek menthetnek emberéleteket Ukrajnában.

A vadászgépek árát kifizeti az Európai Unió.

„Minden segítséget, amit ilyen módon adunk, megtérítenek az Európai Békekeretből” – magyarázta Eduard Heger.

Arról is beszámolt, hogy a kormány alkotmányjogászokkal egyeztet, hogyan lehet megvalósítani a repülőgépek átadását, mivel Szlovákiának jelenleg csak ideiglenesen megbízott kormánya van, melynek korlátozottak a jogkörei. Szerinte az is megoldható, ha alkotmánymódosításra lenne szükség, vagy alkotmánytörvényt elfogadni Ukrajna támogatásáról, mivel a parlament működőképes.

Jaroslav Naď megbízott védelmi miniszter azt hangsúlyozta, Szlovákia nemzeti érdeke, hogy Ukrajna szabad és demokratikus ország legyen, és annak veszélyeire figyelmeztetett, hogy Oroszország folytathatja az előrenyomulást nyugat felé. Azt is elmondta, még nincs végső döntés arról, hogy a következő körben milyen segítséget kap Ukrajna.

Edurad Heger bírálta az ellenzéki Smer elnökét, Robert Ficót, aki ellenzi a fegyverszállítást Ukrajnának, és a vadászgépek tervezett átadása miatt rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte, melyre kedden kerül sor. „Szégyen, hogy a háromszoros kormányfő, Robert Fico ma takarókkal és meleg teával akar segítséget nyújtani a védtelen embereknek, miközben az oroszok bombázzák őket” – szögezte le Heger, és Robert Ficót az orosz propaganda hangos szócsövének nevezte.

A Smer a rendkívüli ülésen olyan határozatot szeretne elfogadtatni, melyben a parlament megtiltja a fegyverszállítást Ukrajnába, mert a párt szerint ez sérti az alkotmányt.

Robert Fico hangsúlyozta, alaptörvénybe ütközőnek tartják Eduard Hegernek a vadászgépek átadására vonatkozó ígéretét. „A megbukott és ügyvezető feladatokat ellátó kormánynak nincs jogköre arra, hogy lényegi kül- és belpolitikai kérdésekben döntsön. Még akkor sem, ha azokra az államfő jóváhagyását adná” – hangsúlyozta Robert Fico. Hozzátette, hogy pártja már az ukrajnai konfliktus kezdete óta ellenzi, hogy Szlovákia fegyvereket szállítson Ukrajnának, s a konfliktus békés, tárgyalásos úton történő megoldása mellett áll.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×