eur:
411.85
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN új, LIinac 4 lineáris részecskegyorsítóját fényképezi egy riporter a CERN meyrini székhelyén az eszköz avatási ünnepsége előtt, 2017. május 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Valentin Flauraud

Az energiaválság miatt időről időre leállhat a Nagy Hadronütköztető

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet felkészül részecskegyorsítóinak, köztük a Nagy Hadronütköztetőnek az európai energiahiány miatti esetleges leállítására – közölte a CERN energiagazdálkodási testületének vezetője.

Serge Claudet a The Wall Street Journalnak adott interjújában elmondta: Oroszország ukrajnai inváziója miatt kialakult energiaválság azzal fenyeget, hogy lelassulnak a világ legnagyobb gyorsítójában folyó kísérletek. „A mi aggodalmunk valójában a hálózat stabilitása, mert mindent megteszünk, hogy megakadályozzuk az áramkimaradást a térségünkben” – idézte szavait az amerikai napilap.

A részecskegyorsítók hatalmas mennyiségű energiát használnak fel, ezért a fizikusok most felmérik, hogy a Nagy Hadronütköztető javasolt utódai közül melyik lehet a legalkalmasabb a hatékonyság optimalizálására és a klímaváltozásra gyakorolt legkisebb hatás szempontjából.

A részecskegyorsító leállhat a régió energiaigényének csúcsidőszakaiban, mivel a francia–svájci határon található CERN Franciaország egyik legnagyobb áramfogyasztója. Működése 200 megawattnyi energiát igényel, ami majdnem harmada annak, amit a közeli Genf városa fogyaszt.

Annak ellenére, hogy Finnország és Svédország pénteken felajánlotta: támogatja a regionális áramtermelőket, miután az orosz Gazprom határozatlan időre leállította az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül történő energiaellátását, az európai energiapiac jelentős megszorításokkal néz szembe a téli fűtési szezon előtt.

Az áramhiányhoz való alkalmazkodás érdekében hozott intézkedések között szerepel a gázadagolás, valamint egyes európai gyárak és más nagy energiafogyasztók leállítása.

A Nagy Hadronütköztető tevékenységének legdrámaibb eredménye a részecskéknek tömeget kölcsönző Higgs-bozon, más néven az „isteni részecske” létezésének 2012-es megerősítése volt.

Most a részecskegyorsítóban dolgozó több ezer tudós a Higgs tulajdonságait vizsgálja, olyan részecskék után kutatva, amik az úgynevezett sötét anyagot alkothatják. Egy tudományos elmélet szerint ez mindenhol jelen van a világegyetemben, de eddig nem tudták kimutatni.

Az ütköztető protonokat és más részecskéket gyorsít fel ellentétes irányban a több, mint 20 kilométer átmérőjű földalatti gyűrűben és közel fénysebességgel ütközteti őket, hogy megvizsgálja az ütközések nyomán keletkező rövid életű részecskéket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×