Zdeněk Hříb, Prága főpolgármestere azt javasolja a Fiala-kormánynak, hogy csak abban az esetben fizesse ki a szociális támogatást a háború elől menekülőknek, ha nem a fővárosban, hanem Csehország más régióiban szállásolják el őket, Prága ugyanis megtelt. A kormány törvényes eljárásokra hivatkozva ezt a megoldást elutasítja, a főváros ezért radikális lépésre szánta el magát, és bezárja a regisztrációs központokat.
„Jelenleg nem látom a fényt az alagút végén, ezért az az egyetlen lehetőségünk maradt, hogy nem regisztráljuk az embereket azon a helyen, ahol már nem tudunk gondoskodni róluk” – mondta a prágai főpolgármester.
A prágai regisztrációs központok tényleges megszüntetése nagyon nagy terhet róna a régiókra. Martin Netolický, a Pardubicei kerület elöljárója azt mondta, ha Prága ezt meglépi, ők is hasonlóan fognak cselekedni. „Adott az elszállásoltak száma, ahogy az óvodások száma is, az illetékesek pedig régóta arra figyelmeztetnek, hogy a kapacitásaink végesek” – közölte a Pardubicei kerület vezetője.
Vít Rakušan cseh belügyminiszter Prága bejelentésére úgy reagált, hogy az állam a főváros segítsége nélkül is képes a menekültek elhelyezésére. A tárcavezető egy e héten megjelent lapinterjúban közölte, hogy mintegy 300 ezer ukrajnai menekült tartózkodik jelenleg Csehországban az eddig oda érkezett több mint 350 ezerből. Még a háború kitörése előtt a hivatalos kimutatások szerint több mint 200 ezer ukrajnai vendégmunkás dolgozott Csehországban, a menekültek egy része az ő hozzátartozóik és barátaik. A miniszter szerint mintegy 50 ezer ukrajnai menekült már elhagyta Csehországot, ismeretei szerint egyik felük hazatért Ukrajnába, másik pedig Nyugat-Európába, elsősorban Németországba távozott.
Az utóbbi hetekben többnyire a prágai vasúti főpályaudvaron veszteglő, Kárpátaljáról a cseh fővárosba érkezett romákat a csehek most magyar nyelvű röplapokon tájékoztatják, hogy ha kettős ukrán-magyar állampolgárok, akkor az Európai Unió állampolgárai, tehát Csehországban turistaként tartózkodhatnak, de nincs jogosultságuk sem ideiglenes védelemre, sem segélyekre.
A belügyminiszter azt mondta, hogy
a kettős ukrán-magyar állampolgárságú ukrajnai roma menekültek ügyében javult az együttműködés Magyarországgal.
A Csehországba érkező ukrajnai menekültek speciális cseh vízumot kapnak, amely egyéves tartózkodásra, egészségügyi ellátásra, munkavállalásra és az oktatási intézmények igénybevételére jogosítja őket. A cseh hatóságok szerint Csehország az oda érkező ukrajnai menekültek döntő többsége számára célországnak számít.