eur:
412.92
usd:
390.86
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Aggódnak a lengyelek a Brexit miatt

A Nagy-Britanniában élő lengyelek és más migránsok aggódnak a Brexit, azaz amiatt, hogy Nagy-Britannia esetleg kiléphet az Európai Unióból. Egy statisztika szerint a brit földön élő EU-s dolgozók 85%-a nem felelne meg a vízumkövetelményeknek, ha az esetleges Brexit után a külföldieket sújtó korlátozásokat vezetne be Nagy-Britannia.

850 ezer lengyel él Nagy-Britanniában, ami azt jelenti, hogy az övék a szigetország legnagyobb nem-brit közössége.

Sok őslakos számára ők jelképezik, hogy hogyan változott meg az ország a 10, többségében kelet-európai volt szocialista állam uniós csatlakozásával.

A 2004-es bővítést követően a britek azok között voltak, akik a jogilag lehetséges korlátozásokat feladva megnyitották munkaerőpiacukat a keletiek előtt.

Akkoriban pörgött a gazdaság és az ingatlanpiac, és míg az őshonos brit mestereket nagyon nehezen lehetett levadászni egy lakásfelújításhoz, addig a lengyel munkások és vízvezeték-szerelők ritkán mondtak nemet és olcsóbbak is voltak.

Ők most aggódva várják, mit hoz a csütörtöki Brexit-népszavazás.

„A britek azt hiszik, hogy mi, a bevándorlók vesszük el az ő munkájukat. Pedig nem sokan dolgoznának olyan körülmények között, mint mi”

– mondta a Financial Timesnak a kiszállítóként dolgozó, 32 éves Arkadisz Madejski.

„Félünk, nem tudjuk mi lesz. Két gyerekem jár itt iskolába, itt fizetem az adót, nem dobhatnak csak úgy ki” – jegyezte meg a 32 éves Karolina Kula bolti dolgozó.

Bár a nagy-britanniai lengyelek kétharmada aggódik a lehetséges Brexit miatt, a lengyel kormány örülne annak, ha valamilyen okból hazamennének, mert, mint a miniszerelnök-helyettes elmondta: honfitársai egytizede vándorolt el az utóbbi évtizedekben.

Hasonlóan gondolkodik a magyar kormány is, amely az idén irodát nyitott Londonban azért, hogy elmagyarázza az itt élő magyar fiataloknak a hazatérés előnyeit.

Egy brit tanulmány szerint az országban dolgozó EU-migránsok 80 százaléka nem felelne meg az esetleges Brexit-et követő vízumszabályoknak.

A lengyel IBRiS közvélemény-kutató felmérése szerint Nagy-Britannia kilépése nyomán az itt elő lengyeleknek kevesebb, mint a fele akarna az országban maradni, míg negyedük ellenkezés nélkül hazamenne, ha a britek elküldenék.

A lengyel politika számára pedig a francia-német tengelynek ellensúlyt jelentő Nagy-Britannia esetleges kilépése nagy veszteség lenne. Aktív NATO-tagként a britek emellett szerepet vállalnak a lengyelek számára fenyegetésnek tartott Oroszország elrettentésében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×