Infostart.hu
eur:
355.62
usd:
313.12
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
GMT282_14_36_Megan McArthur_1097_Aurora Australis Soyuz
Nyitókép: Megan McArthur/NASA

Húsgyártás az űrben - az űrutazáshoz komoly lépés lehet

Az űr kolonizálására készül Jeff Bezos és Elon Musk is, de mit ehetnének a marsi vagy a holdon élő emberek?

Azt már számos kísérlet kutatta, virágozhatnak-e növények az űrben, most pedig arra kíváncsiak a kutatók, hogy a hússzövet képes-e növekedni ott. Az űrutazás jövője szempontjából komoly lépés lehet az, ha sikerült ezt bebizonyítani.

A kísérletet az Aleph Farms, egy izraeli cég találta ki, amely a sejtekből történő hústermesztésre specializálódott, és a BBC cikke szerint az első, kizárólag magánemberekből álló űrhajóscsapat hajtja végre, amely a Nemzetközi Űrállomásra látogat.

Így gyártják a húst

A szkeptikusok szerint azonban a módszer túlságosan instabil ahhoz, hogy az űrhajósok megbízzanak benne - és az űrhús gyártása soha nem lesz egyszerűbb, mint a Földről utánpótlást felvinni.

Húst sejtekből tenyészteni a Földön sem könnyű, de sok cég próbálkozik a feladattal, az űrbe azonban még senki sem vitte el a technológiát. Ebben egy állatból, ők egészen pontosan

tehénből vett sejteket etetnek aminosavakkal és szénhidrátokkal, valamint más, növekedésükhöz szükséges anyagokkal.

A sejtek addig szaporodnak, amíg izomszövet alakul ki, és végül hús lesz belőlük, amit meg lehet enni. A húst tartályokban tenyésztik, az eljárás potenciálisan pozitív hatással van a környezetre, például drasztikusan csökkenti a metánkibocsátást.

A súlytalanság beleszólhat

Zvika Tamari, az Aleph Farms űrprogramjának vezetője szerint a tudósok egyelőre nem tudják, hogy ez megismételhető-e a súlytalanságban.

"Számos korábbi tudományos vizsgálatból tudjuk, hogy a fiziológia és a biológia nagyon másképp viselkedik mikrogravitációs környezetben... Tehát valójában senki sem tudja, hogy a hús szaporodásának a tenyésztési folyamatai valóban megtörténhetnek-e az űrben" - fogalmazott.

A négy magánűrhajós április 8-án szállította a Nemzetközi Űrállomásra a reménybeli űrhúst, melyről majd a visszatérésük után elvégzett vizsgálatok során derül ki, hogy azt nyújtja-e, amiben reménykedtek.

Még ha a kísérlet sikeres is lesz, és bebizonyosodik, hogy az űrben is lehet húst előállítani,

ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy jó ötlet.

A nagy mennyiségű gyártás ugyanis igen nehéz, és az Aleph Farmsnak nincs is még engedélye a hús forgalomba hozatalára.

Gyakorlati kérdések is felmerülnek

Vannak azonban más, gyakorlatiasabb problémák is a hústermesztéssel kapcsolatban az űrben. Az első a sterilitás kérdése.

"Az állati sejtek lassan növekednek. Ha baktérium vagy gomba kerülne a kultúrába, az sokkal gyorsabban növekedne az állati sejteknél, és egyszerűen átvenné az uralmat, így már nem is az állati sejteket állítanánk elő, hanem baktériumokat, amiket ki kell dobni" - mondja David Humbird, a Berkeley vegyészmérnöke.

Az Aleph Farms szerint ugyanakkor ez főként az űrben nem gond - egy marsi közösség számára ugyanakkor katasztrófa lehetne, és azzal is érvelnek, hogy

húst szállítani az űrbe igen költséges, főként, ha arra gondolunk, hogy a Marshoz hasonlóan távoli tájra kellene vinni az élelmiszert.

Karen Nyberg egykori asztronauta szerint fantasztikus lenne, ha az űrben nem kis zacskókban, porított formában létező ételeket fogyaszthatnának az asztronauták, hanem valódi ételeket. Az ugyanakkor egy dolog, ha bebizonyítjuk, hogy a hús tenyészthető az űrben - az viszont már egy másik, hogy ez elég megbízható-e, vagy hogy praktikus alternatívája-e a Földről hozott élelemnek.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×