eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Egy kislány játszik a szökőkútnál a kánikulában a Szabadság téren 2021. június 22-én. Az országos tisztifőorvos harmadfokú hőségriadót rendelt el a kánikula miatt.
Nyitókép: Egy kislány játszik a szökőkútnál a kánikulában a Szabadság téren 2021. június 22-én. MTI/Bruzák Noémi

Csakis az ember tehet azért, hogy a városban ne legyen olyan meleg nyáron

A szűk utcák, a burkolat, a színek, a zöldterület nagysága és a légkondicionálók is ellehetetlenítik a nyári utcai tartózkodást.

A sűrűn beépített városok fokozzák a klímaváltozás örvén megjelenő hőmérséklet-emelkedést; mint a Másfél fok portálon megjelent írásban olvasható, még a városokon belül sem mindegy a helyzet, belvárosban sokkal nagyobb a gond, bár az ország lakosságának 72 százaléka a városokban él (világszerte 56 százalék, az EU-ban 75), így érintett.

A cikk kitér arra, hogy miért viselkednek a városok "hőszigetként", miért marad magasabb hőmérséklet éjszaka és lesz aztán nappal is melegebb: azok a burkolóanyagok, melyeket a településeken az utak, házak építéséhez használunk, jóval több sugárzást nyelnek el, mint a növényzet, ami egyébként a felszínt borítaná, a párolgás hűtő hatása sem tud megfelelő módon érvényesülni, kivéve azokban az általában viszonylag rövid ideig tartó időszakokban, amíg a burkolat fölött megjelenő esővíz a csatornarendszeren keresztül el nem vezetődik a felszínről, illetve a fennmaradó rész el nem párolog.

A városban tovább növeli a hőérzetet, hogy nincsenek lombok, a szűk utcákban pedig szél sem - arról nem is beszélve, hogy a légkondicionáló berendezések hőleadása szintén az utcán jelenik meg.

Télen pedig: az épületekből távozó energia miatt magasabb a hőmérséklet a városokban, emiatt persze egy kicsit kevesebbet kell fűteni télen a városokban, mint falun.

A portál szerint volna mit tenni:

  • másfajta burkolóanyagok kellenek, csökkenteni kell a mennyiségüket és változtatni a színükön
  • nagyobb területű zöld kell, a tetőkön például olyan növényekkel próbálkozni, amelyek könnyen túlélnek.
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×