eur:
407.3
usd:
358.93
bux:
86253.25
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Nyitókép: Pixabay

Bolygót fedeztek fel a "lakható zónában"

Egy szomszédos törpecsillag körül keringő három új bolygót fedezett fel az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) exobolygóvadász űrszondája.

A TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) által felfedezett TOI-270 nevű csillagrendszerben lévő három exobolygó, vagyis Naprendszeren kívüli planéták egyike szilárd felszínű és valamivel nagyobb a Földnél, míg a másik kettő gáz halmazállapotú és méretét tekintve nagyjából kétszerese a Földnek - írja a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

A Nature Astronomy című folyóirat online kiadásában elérhető tanulmány szerint a kisebb bolygó az úgynevezett lakható zónában található - ez azt a távolságot jelenti egy csillag körül, ahol a hőmérséklet lehetővé teszi, hogy a víz folyékony halmazállapotú maradjon a bolygó felszínén -, maga a TOI-270 csillag pedig olyan közel van a Földhöz, hogy sokkal fényesebbnek látszik, mint a hasonló rendszerek gazdacsillagai.

A halvány, hideg törpecsillag méretét és tömegét tekintve is nagyjából 40 százalékkal kisebb a Napnál, felszíni hőmérséklete pedig csaknem egyharmaddal hűvösebb a központi csillagunkénál. Emellett "csendes" is, ami azt jelenti, hogy ritkán jelentkezik az úgynevezettt flerjelenség, a kifényesedés, így a kutatók könnyebben megfigyelhetik a csillagot és a körülötte keringő bolygókat.

"Nagyon kevés ilyen planétát találtunk eddig lakható zónában, és ezek közül is csak néhányat egy csendes csillag körül, szóval ez egy ritka felfedezés" - mondta Stephen Kane, a Kaliforniai Egyetem riverside-i campusának munkatársa. Hozzátette: "a Naprendszerünkben nincsen ehhez hasonló bolygó".

"A TOI-270 lehetővé teszi számunkra a Föld-típusú bolygók és a gázok dominálta mini-Neptunuszok közötti +hiányzó láncszem+ tanulmányozását, mivel ebben a rendszerben mindegyik előbb említett típus megtalálható" - magyarázta Maximilian Günther, a Massachusettsi Műszaki Egyetem Kavli Asztrofizikai és Űrkutatási Intézetének kutatója.

"Alaposabb megfigyelések révén

hamarosan képesek leszünk meghatározni ezeknek a bolygóknak az összetételét,

továbbá azt, hogy van-e légkörük és azt milyen gázok alkotják" - fejtette ki Günther.

Kane szerint a tervezett megfigyelések révén meg lehet mondani, hogy egy bolygón volt-e valaha folyékony halmazállapotú víz, és, hogy a planéták valamelyikén alkalmasak-e a körülmények a földi értelemben vett élet támogatására.

A csillagrendszer a Földtől nagyjából 73 fényévre található a Festő (Pictor) csillagképben, ami csillagászati léptékkel közelinek számít, ám a gyakorlatban olyan messze van, hogy élő ember valószínűleg soha nem fog eljutni oda.

Günther szerint a TESS-t egyébként kifejezetten az ilyen rendszerek, vagyis az inaktív gazdacsillag előtt elhaladó kis méretű bolygók felkutatására tervezték. A TESS az úgynevezett tranzitmódszerrel vizsgálja az égboltot. A fedélzetén működő detektorok a csillagok fényességét mérik, és azt az átmeneti elhalványodást keresik, ami olyankor következik be, amikor a csillag körül keringő bolygó éppen a csillag előtt halad át.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakíró: Bahreinben jöhet a Ferrari nagy feltámadása

Szakíró: Bahreinben jöhet a Ferrari nagy feltámadása

Jelentős előrelépést remél a Ferrari a Forma-1-es szezon folytatásáról, akár már a hétvégi Bahreini Nagydíjtól. Idén eddig csak a negyedik erőnek számított a McLaren, a Mercedes és a Red Bull mögött, a sivatagi helyszínen azonban valószínűleg jobb esélyei lesznek. Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője efféle várakozásokkal tekint a versenyhétvége elé.

Nagyot hibáztak a Csehország határát biztosító rendőrök

A cseh rendőrök a szlovák határon beengedtek egy kamiont az országba annak ellenére, hogy a száj- és körömfájás miatti intézkedések ezt tiltották. Szlovákiában közben a Tátrai Nemzeti Park vezetése felhívással fordult a száj- és körömfájás eddigi járványgócainak közelében élőkhöz, hogy ne kiránduljanak a hegyekbe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.11. péntek, 18:00
Kürti Gábor
a Magyar Kerékpárosklub elnöke
Szuperhatalmi konfliktussá alakul Trump vámháborúja – Ki bírja tovább a felőrlő küzdelmet?

Szuperhatalmi konfliktussá alakul Trump vámháborúja – Ki bírja tovább a felőrlő küzdelmet?

Látványos fordulat történt szerdán a Donald Trump által megindított vámháborúban: Kínát leszámítva az érintett országok 90 napos haladékot kaptak a „viszontvámokat” illetően, a kommunista ország viszont még nagyobb vámterheléssel néz szembe. Ezzel a vámháború alapvetően kétszereplős küzdelemmé vált a világ két vezető gazdasági hatalma között. Az amerikai elnök döntésével és Peking beleállásával szintet lépni látszik a két szuperhatalom geopolitikai csatározása is, a többi országnak pedig fel van adva a lecke, milyen helyet foglaljanak el az új felállásban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×