Infostart.hu
eur:
387.07
usd:
331.9
bux:
0
2026. január 13. kedd Veronika

Drónok forradalmasíthatják az ökológiai megfigyeléseket

Drónokkal készült felvételek forradalmasíthatják az ökológiai változások folyamatos megfigyelését, monitorozását - állapították meg ausztrál tudósok.

A drónokkal a korábbi módszerekhez képest jóval pontosabb méréseket lehet végezni a vadállomány és a tágabb környezet változásainak megfigyelésére - írták a melbourne-i Monash Egyetem kutatói a Scientific Reports című tudományos lapban megjelent tanulmányukban.

A tudósok trópusi Ashmore-szigeten és az Antarktiszhoz közeli Macquarie-szigeten drónok készítette felvételeket hasonlítottak össze azokkal a mérésekkel, amelyeket ugyanott madármegfigyelést végző szakemberek végeztek.

Rohan Clarke, az egyetem ökológusa szerint a drónok izgalmas új lehetőségeket nyitnak meg a Föld ökoszisztémájának változásait rögzítő megfigyeléseknél. Elmondása szerint a drónokat már most alkalmazzák ilyen feladatokra, például különféle madárfajok fészkelési szokásai vagy elefántok nyomon követésére, de azt még nem vizsgálta senki, hogy a repülő robotok jobb eredményt hoznak-e a hagyományos technikákhoz képest.

"Nagyon valószínű, hogy a jövőben drónokat alkalmaznak madár- és állatfajták állományának nyomon követésére, különösen olyan nehezen elérhető területeken, ahol a felszíni adatgyűjtés nehézségekbe ütközik, vagy lehetetlen" - fogalmazott Rohan Clarke.

Címlapról ajánljuk

Nemzeti Sport Gála - Kós Hubert a férfi, Márton Luana a női győztes

A férfiaknál Kós Hubert világbajnok úszót, a nőknél Márton Luana világbajnok tekvondóst választotta meg a 2025-ös év sportolójának a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ).
inforadio
ARÉNA
2026.01.13. kedd, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×