Infostart.hu
eur:
363.12
usd:
314.68
bux:
148124.71
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina

Robottámogatással hajtottak végre hasnyálmirigy-átültetést

Olasz orvosok hajtották végre a világ első robottámogatású hasnyálmirigy-átültetését.

Amint a pisai egyetemi kórház kutatói elmondták, a hi-tech operáció új távlatot nyit a cukorbetegek sebészi kezelésében, mert a beavatkozás "mini-invazív" jellegű, így csökken a műtét utáni szövődmények száma.

A robottechnika lehetővé teszi, hogy mindössze három apró lyukon és egy 7 centiméteres bemetszésen keresztül végezzék el a szervátültetést. A hasnyálmirigy transzplantációja eddig igen invazív műtétnek számított - hangsúlyozta a műtéti csoportot vezető Ugo Boggi a sajtótájékoztatón. A szerv speciális érrendszere és a diabéteszes páciensek törékenysége miatt a műtétek felénél posztoperatív szövődmény jelentkezett.

A szervátültetést szeptember 27-én végezték el egy 43 éves, kétgyerekes anyán, aki 1-es típusú diabéteszben szenvedett 24 éves kora óta. A nőnek korábban már egy vesetranszplantációja is volt. A szervátültetés után nem jelentkeztek szövődmények, a páciens október 30-án elhagyhatta a kórházat.

Az operációt a Da Vinci SHDI elnevezésű sokkarú robot segítségével hajtották végre, amelyet a pisai multidiszciplináris robotsebészeti központban terveztek.

Címlapról ajánljuk
Szombaton dől el, ki lesz a következő köztársasági elnök

Szombaton dől el, ki lesz a következő köztársasági elnök

Szombaton szavaz a Tisza parlamenti képviselőcsoportja arról, hogy kit jelöl köztársasági elnöknek – mondta Bujdosó Andrea frakcióvezető. Úgy fogalmazott: a jelölt, jelöltek kiválasztása még folyamatban van, de a céljuk az, hogy a frakcióülésen több ember közül válasszanak.

Cser-Palkovics András a fehérvári tarlótűzről: bármikor keletkezhet hasonló, kezdeni kell valamit a zártkerti ingatlanokkal

Több mint hat órán át küzdöttek a tűzoltók, mire megfékezték a székesfehérvári tarlótüzet, ami a lakott területet is elérte. Cser-Palkovics András polgármester az InfoRádióban arról beszélt, hogy keletkezett anyagi kár, bár még nem tudni, mekkora.
inforadio
ARÉNA
2026.08.06. csütörtök, 18:00
Aszódi Attila
a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×