Infostart.hu
eur:
385.12
usd:
328.55
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes

Vérre menő vita hat percről

Pár perces szunyókálás elegendő lehet arra, hogy javítsa a memóriát - állítják német kutatók. Mások azonban erősen vitatják a kísérlet eredményét.

A düsseldorfi egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy egy rövidke alvásnak van-e valamilyen érezhető hatása - olvasható a BBC honlapján. A diákok egy csoportját arra kérték, hogy memorizáljanak egy meghatározott szókészletet, majd a teszt előtt egyórás szünetet engedélyeztek számukra.

Ez alatt az idő alatt a diákok egy részének megengedték, hogy hat percig szunyókáljanak, míg a többieknek ébren kellett maradniuk. Kiderült, a kísérlet azon résztvevői, akik pár percre lehunyhatták szemüket, ébredés után sokkal jobb eredményeket értek el a memóriateszt során.

Némely elmélet szerint az emlékek feldolgozása az úgynevezett mélyalvásban történik: ez a fázis legkevesebb 20 perccel az elalvás után veszi kezdetét.

"Ismereteink szerint első ízben sikerült demonstrálni, hogy egy ultrarövid alvási epizód effektív memóriajavulást eredményezett" - hangsúlyozta Olaf Lahl, a kutatás vezetője.

Jim Horne, a Loughborough Egyetem Alváskutató Központjának professzora ugyan érdekesnek nevezte német kollégái kísérletét. A maga részéről azonban további bizonyítékokat vár arra nézve, hogy az effektust tisztán a javuló memória eredményezte.

"Meglehetősen egyedülálló felfedezés, hogy a memória mindössze hat perc alatt erősíthető, ezért óvatosan kell kezelni ezeket az eredményeket" - hangsúlyozta az angol professzor, hozzátéve: épp elég tudományos bizonyíték támasztja alá, hogy az emlékek feldolgozása 6 percnél lényegesen tovább tart.

Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×