Infostart.hu
eur:
385.59
usd:
331.74
bux:
120807.61
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt

Az első slukk mindent eldönthet

Azok a tinédzserek válnak a legnagyobb eséllyel nikotinfüggővé, akik már rögtön az első slukk után ellazultnak érzik magukat, ami kutatók szerint arra utal, hogy agyuk fogékonyabb a nikotinra.

A Massachusetts-i Egyetem orvostudományi karának munkatársa elmondta: régóta tudják, hogy a nikotinnak azonnali hatása van az agyra, ugyanakkor a cigarettát kipróbáló fiatalok közül nem mindenki lesz függő.

Az első próbálkozást a kortársak hatása és más tényezők magyarázzák, de az agynak az első slukkra adott válasza alapján jósolható meg a legpontosabban, hogy rászokik-e valaki a nikotinra - tette hozzá Joseph DiFranza.

Az amerikai kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a nikotin elnyomja azokat az agyterületeket, amelyeken a sóvárgás érzése kialakul, ami ellazítja a dohányzót. Amikor azonban a nikotin kiürül, a sóvárgás ismét megjelenik, és kifejezetten a nikotinra irányul.

A tanulmányhoz az adatokat 2002 és 2006 között vették fel, tizenegy interjút készítettek ezer massachusetts-i tinédzserrel.

A dohányzást a vizsgálat időtartama alatt kipróbáló 217 diák mintegy egyharmada számolt be azonnali ellazulásról az első slukk után, közülük kétharmadnyian (83-an) függővé váltak.

A rászokás további kockázati tényezője a depresszióra való hajlam, az újdonságot kereső személyiség, és a dohányreklámokkal történő gyakori találkozás. A függőség kialakulása ellen hatnak viszont a tanórákon kívüli tevékenységek.

Címlapról ajánljuk
Napelemes pályázat: február 2-től lehet jelentkezni, kijöttek a részletek

Napelemes pályázat: február 2-től lehet jelentkezni, kijöttek a részletek

A kormány honlapján kijöttek a pályázat részletei: minden, már napelemmel rendelkező, vagy annak telepítését vállaló család 2,5 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kaphat energiatároló rendszerek telepítésére. Egy két és fél oldalas formanyomtatványt kell kitölteni, a pályázatot február 2-től lehet benyújtani.

A dánok és grönlandiak elkerülték a „Zelenszkij-pillanatot”

Ahogy várható volt, nem sikerült közelíteni az álláspontokat Grönland, Dánia és az Egyesült Államok között a sziget jövőjéről szóló, radikális amerikai igények kérdésében. A dán külügyek vezetője közölte: „alapvető ellentét” van a felek között, miközben a NATO fokozza katonai jelenlétét a térségben.
Ukrajna új korszakot nyitna a frontvonalon, Zelenszkij szükségállapotot hirdetett – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Ukrajna új korszakot nyitna a frontvonalon, Zelenszkij szükségállapotot hirdetett – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az ukrán parlament szerdán a 34 éves Mihajlo Fedorovot nevezte ki védelmi miniszternek, azzal a céllal, hogy technológiai innovációval erősítse meg a hadsereget a közel négy éve tartó háború újabb nehéz szakaszában. Feladata lesz gyors döntéseket hozni az ország légterének védelme, a frontvonal ellátásának megerősítése és az orosz előrenyomulást megállító technológiai megoldások bevezetése érdekében. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szükségállapotot hirdetett az energiaszektorban, miután az orosz támadások miatt Kijevben százezrek maradtak áram, fűtés és víz nélkül a fagyos hidegben - írja a Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×