394.14
365.3
65384.6
A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíj futamán a mogyoródi Hungaroringen 2018. július 29-én.

Hamilton-győzelem, a végén dőlt el a befutó sorrendje

A címvédő és négyszeres világbajnok Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a vasárnapi, 33. Forma-1-es Magyar Nagydíjat, ezzel 24 pontra növelte az előnyét a pontversenyben a Mogyoródon másodikként záró, szintén négyszeres vb-győztes Sebastian Vettellel, a Ferrari német versenyzőjével szemben.

A 33 éves Hamilton rekordot jelentő, hatodik alkalommal győzött Mogyoródon, az idei szezonban ötödször, pályafutása során 67. alkalommal állhatott a dobogó felső fokára. A harmadik helyen Vettel csapattársa, a finn Kimi Räikkönen végzett.

A start előtt egyperces gyászszünettel emlékeztek meg Sergio Marchionnéról, a Ferrari szerdán elhunyt elnökéről.

Hamilton elhúzott

A rajtnál Hamilton meg tudta tartani a vezető pozíciót, mögötte csapattársa, a finn Valtteri Bottas igyekezett kivédeni a két Ferrari támadásait. Előbb Kimi Räikkönen próbálta megelőzni honfitársát, majd miután a kettes és a hármas kanyar között Vettel átvette a harmadik helyet, ő eredt Bottas nyomába. Az első kör végén így Hamilton, Bottas, Vettel volt az első három helyezett sorrendje.

Hamilton a tizedik körben már négy másodperccel vezetett Bottas előtt, közben a negyedik pozícióban száguldó Räikkönen arra panaszkodott a csapatrádióban, hogy problémája akadt a kulacsával és nem tud inni. A Ferrari boxából megerősítették, hogy a finn pilóta kulacsát elfelejtették csatlakoztatni, így Räikkönen a futam ideje alatt nem fogja tudni pótolni az elveszített folyadékot. A levegő hőmérséklete 33 fokos volt, a pilótafülkében ülve ez nagyjából 70 Celsiust jelent.

Játék az idővel

Räikkönen a 14. körben kiállt a boxba kereket cserélni, a Mercedes pedig egy körrel később kihívta Bottast. A huszadik körben Hamilton, Bottas, Vettel volt az első három sorrendje.

A címvédő autójára csak öt körrel később raktak friss abroncsokat, de az élre kerülő Vettelt még ezután is kint tartotta a pályán csapata, hogy minél jobban növelje a különbséget. A 32. körben 14.5 másodperc volt az előnye, de amikor a 39. körben a boxba hajtott, ez már csak 7.8 mp volt, mert a lekörözéseknél többen is feltartották.

Időközben Räikkönen ismét kereket cserélt, a legtovább Daniel Ricciardo várt, ő a 45. körben állt ki, a negyedik helyről, és csak egy pozíciót veszített.

Húsz körrel a vége előtt már körvonalazódott, hogy amennyiben baleset vagy műszaki hiba nem történik, a harmadik helyen haladó Vettel számára csak a második Bottas megelőzése lehet reális, mivel az éllovas Hamilton előnye egyre nőtt.

Összeakadtak

A hajrában Vettel nagy lendülettel támadta Bottast, aki bár lassabb volt, a végsőkig próbálta őrizni pozícióját. A német versenyzőnek végül sikerült megelőznie finn riválisát, de a két autó a manőver közben összeért, a Mercedes első szárnyának jobb széle letört, a Ferrari bal hátsó gumija azonban sértetlen maradt.

Mogyoród, 2018. július 29.
Az első helyezett Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője (j2), a második helyezett Sebastian Vettel, a Ferrari német versenyzője (b) és a harmadik Kimi Räikkönen, a Ferrari finn versenyzője (j) a Forma-1-es Magyar Nagydíj futama utáni eredményhirdetésen a mogyoródi Hungaroringen 2018. július 29-én.
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Az első helyezett Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője (j2), a második helyezett Sebastian Vettel, a Ferrari német versenyzője (b) és a harmadik Kimi Räikkönen, a Ferrari finn versenyzője (j) az eredményhirdetésen (MTI/Czeglédi Zsolt)

Hamiltonnak ez volt pályafutása 220., Vettelnek pedig karrierje 210. Forma-1-es futama.

Hamilton számára ugyanakkor intő jel lehet a Hungaroringhez kapcsolódó érdekes statisztikai adat: 2004 óta a Magyar Nagydíj győztese az adott évben egyszer sem tudott világbajnokságot nyerni.

A vb egy hónap szünet után, augusztus utolsó hétvégéjén folytatódik Belgiumban.

Végeredmény, Magyar Nagydíj

Hungaroring (70 kör, 306,630 km)

1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:37:16.427 óra

2. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 17.123 másodperc hátrány

3. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 20.101 mp h.

4. Daniel Ricciardo (ausztrál, Red Bull) 46.419 mp h.

5. Valtteri Bottas (finn, Mercedes) 50.000 mp h.

6. Pierre Gasly (francia, Toro Rosso) 1:13.273 perc h.

7. Kevin Magnussen (dán, Haas) 1 kör h.

8. Fernando Alonso (spanyol, McLaren) 1 kör h.

9. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Renault) 1 kör h.

10. Romain Grosjean (francia, Haas) 1 kör h.

11. Brendon Hartley (új-zélandi, Toro Rosso) 1 kör h.

12. Nico Hülkenberg (német, Renault) 1 kör h.

13. Esteban Ocon (francia, Force India) 1 kör h.

14. Sergio Pérez (mexikói, Force India) 1 kör h.

15. Marcus Ericsson (svéd, Sauber) 2 kör h.

16. Szergej Szirotkin (orosz, Williams) 2 kör h.

17. Lance Stroll (kanadai, Williams) 2 kör h.

kiesett: Charles Leclerc (monacói, Sauber) a 2., Max Verstappen (holland, Red Bull) a 6., Stoffel Vandoorne (belga) az 51. körben, mindannyian műszaki hiba miatt.

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.