eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Külszíni bányászati kitermelés krátere az erdélyi Verespatakon 2014. május 11-én. A közelbe tervezett ciántechnológiás aranybánya ellen tartottak demonstrációt az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) szimpatizánsai Verespatakon. Az EMNP és EMNT színvallásra szólította fel a romániai pártokat a bánya ügyében.
Nyitókép: Külszíni bányászati kitermelés krátere az erdélyi Verespatakon 2014. május 11-én. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Verespataktól Velencéig - sorsdöntő ökológiai kérdések a vásznon az Urániában

Hétfőn Marc Bauder Akik voltunk című látványos filmesszéjének vetítésével veszi kezdetét a vetítés sorozat.

Az Uránia mozi tájékoztatása szerint az október végéig tartó sorozat alkotásai Verespataktól Velencéig, illetve Kenyától a Karib-tengerig a Föld különböző szegleteibe kalauzolják a nézőket, közben sorsdöntő ökológiai kérdéseket feszegetnek, és azt vizsgálják, milyen viszonyban áll az ember a földdel.

A fesztivál nyitófilmje Marc Bauder Akik voltunk című filmesszéje az idei Berlinalén mutatkozott be, és most először lesz látható magyar moziban. A film a bolygó jelenlegi állapotának vizsgálata mellett egy lehetséges, reményteljes jövőkép felvázolására vállalkozik, tudósok és vezető értelmiségiek közreműködésével.

Nikolaus Geyrhalter számos fesztiválon díjazott, Föld című 2019-es filmje a világ legnagyobb földmunkáinak nyomába ered, és bemutatja, hogyan próbálja az ember a saját képére formálni a bolygót.

Egyéni sorsokon keresztül szembesíti a nézőket a világ ökológiai egyensúlyának megbillenésével A klímaváltozás menekültjei című 2020-as dokumentumfilm, amelyben egy indiai, egy kenyai és egy, a Karib-térségben élő nő kényszerül feladni otthonát a megváltozott éghajlati viszonyok miatt.

Az Üdvözöljük Szodomában című 2018-as alkotás Ghánába, a világ legnagyobb elektromoshulladék-lerakójába kalauzolja a nézőket, a Velence-szindróma című film az Adria ékkövének tartott város kevésbé ismert valóságát mutatja be.

Három magyar alkotás is szerepel a sorozatban, ezeket a rendezők jelenlétében, beszélgetés kíséretében vetítik. Vitézy László 1982-es Vörös földje egy bauxitbánya nyitásának keserű története, amely a korabeli társadalmi visszásságokat is bemutatja valós események alapján. Kocsis Tibor 2004-es Új Eldorádója a romániai Verespatakon tervezett, környezet- és örökségromboló aranybánya nyitását követi nyomon.

Október 25-én, a sorozat zárónapján vetítik Wim Wenders és Juliano Ribeiro Salgado A Föld sója című produkcióját, kísérőfilmként pedig Radisics Milán The Art of Pollution című rövidfilmje lesz látható.

Az ember földje(?) sorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg. A részletes program az Uránia Nemzeti Filmszínház weboldalán olvasható.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×