eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Szentendre, 2017.október 15. A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főépülete, Szentendre központjától nem messze a Sztravodai úton. Gyakran egyszerűen szentendrei skanzen néven emlegetik. Magyarország legnagyobb szabadtéri gyűjteménye, mely bemutatja a Kárpát-medence jellegzetes tájegységeinek népi építészetét, lakáskultúráját, életmódját. A múzeum természetvédelmi terület.  MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

Hatodszor újrázik a Skanzen főigazgatója

Újabb öt évre, immár hatodik alkalommal dr. Cseri Miklóst nevezték ki a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatójává. Az etnográfus-muzeológus szakember huszonöt éve vezeti a szentendrei Skanzent, megbízatása 2025 nyaráig tart.

Főigazgatói kinevezését – szakmai fejlesztési programját, valamint a múzeum szervezeti, működtetési és vezetési koncepcióját taglaló pályázatának visszaigazolásaként – április elején kapta meg. Főigazgatói megbízatása 2020. július 9-től 2025. július 8-ig szól – tájékoztatott közleményben a múzeum.

Cseri Miklós 1957-ben Miskolcon született. A sárospataki Rákóczi Gimnázium elvégzése után Debrecenben tanult a Kossuth Lajos Tudományegyetem történelem-néprajz szakán, diplomáját 1982-ben kapta kézhez. 1984-ben egyetemi doktorátust szerzett, 1995-ben PhD fokozatot, 2010-ben címzetes egyetemi tanár lett.

Pályafutását a miskolci Herman Ottó Múzeumban kezdte 1981-ben, innen került 1987-ben a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumhoz, ahol muzeológusként, tudományos titkárként, főigazgató-helyettesként, 1994-től megbízott főigazgatóként, majd 1996-tól napjainkig kinevezett főigazgatóként dolgozik.

Dr. Cseri Miklóst 2014-ben az Emmi kultúráért felelős helyettes államtitkárává nevezték ki. Tevékenységi körébe tartozott a közgyűjteményi és a közművelődési terület irányítása. 2015-től, szolgálata lejárta után ismét a Skanzen főigazgatója lett.

Két önálló kötet, 60 cikk és tanulmány, közel 50 tudományos népszerűsítő írás írója, 42 tanulmánykötet és évkönyv szerkesztője. 2000 óta oktat a Debreceni Egyetem, 2004-től a Pécsi Egyetem, 2010-től az Eötvös Loránd Tudományegyetem Néprajzi Tanszékein. Részt vesz a Pécsi, a Debreceni Egyetem és az ELTE doktori iskoláinak munkájában. A Budapesti Gazdasági Főiskolán kulturális turizmus témakörében tart előadásokat. 2018-tól a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajz és Antropológia Intézet vendégtanára.

2019 óta a szentendrei Skanzenben létrehozott Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Alkalmazott Muzeológiai Tanulmányok kihelyezett tanszékének vezetője.

Vezetésével a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum számos elismerésben részesült. 2005-ben elnyerte a Prima Primissima díjat, legutóbb 2019-ben Nemzetközi Visegrád-díjban és Magyar Örökség Díjban részesült a múzeum.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×