Infostart.hu
eur:
382.2
usd:
328.23
bux:
108922.07
2025. december 6. szombat Miklós
Nyitókép: Unsplash

Felbukkant a lepra a szomszédunkban – a betegségnek már a tüneteit sem ismerjük?

Évtizedekig legyőzöttnek tekintették a kórt, de most új esetet fedeztek fel.

Leprát diagnosztizáltak egy 60 éves bécsi férfinél – írta a Kronen Zeitung cikke alapján az Economx. A férfi szerint az első tünetek már másfél évvel ezelőtt jelentkeztek nála, enyhe bénulással a talpán, de azt hitte, hogy magától elmúlik. A zsibbadás idővel egyre rosszabb lett, illetve a bokáiról és térdeiről átterjedt a könyökeire és kézfejeire.

A férfi több orvosnál is járt, de csak áprilisban derült ki, hogy leprás, miután telefonon beszélt egy berlini orvos ismerősével. A távdiagnózis után a férfi elment a bécsi egyetemi kórházba (Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien, AKH), ahol a vizsgálatok azonnal megerősítették a gyanút.

A lepra a világ egyik legrégebbi betegsége, lappangási ideje pár hónaptól akár 40 évig is terjedhet. A betegség legismertebb formája a viszonylag jóindulatú, lassú lefolyású tuberkuloid lepra, mely a bőrt és a környéki idegeket támadja meg. Létezik még a gyors lefolyású, erősen fertőző lepromatózus lepra, amely a bőrön göböket képez (leprómák), megtámadja az idegeket és a zsigereket is.

  • Jelenleg 2-10 évnyi kezeléssel, antibiotikumok keverékével gyógyítható.
  • Kutatók szerint az emberek 95 százaléka eleve immunis a lepra baktériumára.
  • A lepra emberről emberre terjed, habár ehhez kiterjedt testi kontaktusra is szükség van. Feltételezik, hogy a leprával fertőzött személy köhögésével, illetve orrváladékával terjed a betegség.

Az osztrák egészségügyi minisztérium kizárta a fertőzésveszélyt, a férfi rokonait azonban megvizsgálták.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.08. hétfő, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 5. 22:03
×
×
×
×