Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 21. vasárnap Tamás
Amerikai F-16-os vadászgép egy AIM-9 Sidewinder légiharc-rakétát indít. Forrás:Wikipédia
Nyitókép: Forrás:Wikipédia

Ismét elveszített egy F-16-ost Ukrajna, ez lehet a második ilyen orosz siker

Az ukrán légierő a Facebookon jelentette be, hogy harci bevetés közben életét vesztette Pavlo Ivanov 26 éves vadászpilóta, aki egy F-16-os gépet vezetett.

A hivatalos közlemény nem árult el részleteket a tragédia helyszínéről vagy körülményeiről, de orosz és ukrán katonai bloggerek szerint a gépet föld-levegő rakéta találta el, írta a Portfolio. A BBC forrásai szerint Ivanov gépét valószínűleg egy orosz rakéta lőtte le: vagy egy irányított légvédelmi rakéta az S-400-as földi rendszerből, vagy egy R-37-es levegő-levegő rakéta.

Az orosz védelmi tárca is beszámolt az F-16-os lelövéséről, a háborúban először történt ilyesmi a részükről. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség szerint az ukrán vezérkar először 2024. augusztus 29-én ismerte el egy ilyen típusú vadászgép elvesztését és bizottságot állított fel a történtek körülményeinek feltárására. Az amerikai The Wall Street Journal azt írta akkor, hogy a gép a pilóta hibája miatt semmisült meg, Marjana Bezugla ukrán parlamenti képviselő pedig azt állította, hogy az F-16-ost az ukrán fegyveres erők Patriot légvédelmi rendszere lőtte le.

Az ukrán F-16-os pilóták naponta repülnek, védelmi és támadó műveletekben egyaránt részt vesznek. Ukrajna külföldi partnereitől kapta a gépeket, hosszadalmas egyeztetések után.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk

Minden bizonytalan Vlagyimir Putyin körül, csak találgatnak a hírszerzők

Belső hírszerzési források és kormányzati tisztségviselők között nincs egyetértés Oroszország távlati katonai céljait illetően. Míg egyes jelentések szerint Vlagyimir Putyin továbbra is igényt tart egész Ukrajnára, addig a hírszerzési igazgató szerint Moszkva elkerülné a közvetlen konfliktust Európával.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Itt a fordulat előszele: szűk esztendők jönnek 2026-tól a világ több nagy gazdaságában

Itt a fordulat előszele: szűk esztendők jönnek 2026-tól a világ több nagy gazdaságában

A feltörekvő gazdaságok 2025-ben a várakozásokat felülmúló teljesítményt nyújtottak, amelyet főként a külkereskedelem bővülése, a finanszírozási feltételek javulása és az állami ösztönző intézkedések hajtottak - áll a BNP Paribas elemzésében. A szervezet közgazdászai szerint ugyanakkor 2026-ban fordulat következik: az országok egyre inkább érezni fogják a vámháború negatív hatásait, a monetáris lazítás keretei többnyire kimerültek, az állami ösztönzésnek pedig egyre inkább gátat fog szabni az országok növekvő adósságállománya és megbillenő egyenlegei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×