Infostart.hu
eur:
381.93
usd:
327.9
bux:
109273.53
2025. december 5. péntek Vilma
Nyitókép: Unsplash.com

Vásárlási bojkottot hirdetett a török ellenzék, Mesut Özil is megszólalt

Széles körű vásárlási bojkottra szólított fel szerdára a török ellenzék Ekrem Imamoglu volt isztambuli főpolgármester és elnökjelölt letartóztatása elleni tiltakozásul. A kormány szerint szabotázskísérletről van szó.

Imamoglu két héttel ezelőtti letartóztatása után a legnagyobb török ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) arra biztatta híveit, hogy ne vásároljanak olyan boltoktól, illetve ne vegyenek igénybe szolgáltatásokat olyan vállalatoktól, amelyek Recep Tayyip Erdogan elnök kormányához köthetők. Szerdára ezt a felhívást a CHP a közösségi médiában

egynapos általános vásárlási bojkottá szélesítette ki.

Több áruház ki sem nyitott szerdán, szolidaritást vállalva azokkal, akik úgy vélik, a volt isztambuli főpolgármester elleni korrupciós és egyéb vádak politikai indíttatásúak, és csak az a céljuk, ellehetetlenítsék a török ellenzék választási esélyeit.

Imamoglu jelenleg a hivatalban lévő elnök legfőbb riválisának tekinthető, bár az országban majd csak 2028-ban tartanak elnökválasztást.

Kedden az isztambuli ügyészség vizsgálatot indított a bojkott meghirdetőivel szemben.

A török kormány több tagja is élesen bírálta az ellenzék akcióját, és azt állította, hogy a felhívás „szabotázskísérlettel” ér fel. Ömer Bolat kereskedelmi miniszter azt mondta: a bojkottra történő felhívások veszélybe sodorják a gazdasági stabilitást, és az akció hirdetői valójában a kormány munkáját igyekeznek aláásni. Cevdet Yilmaz alelnök úgy vélte, az általános vásárlási bojkott „eleve kudarcra van ítélve”, és

megzavarhatja a „társadalmi összhangot” és a gazdaság stabilitását.

A bojkott ellen szót emelt Mesut Özil, a németek 2023-ban visszavonult világbajnok futballistája is. Az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében társadalmi összefogásra szólított fel, és arra kérte az embereket, hogy ne károsítsák meg az üzleteket a bojkottal.

Imamoglu őrizetbe vétele óta minden nap tömegek tüntetnek a török nagyvárosokban. Özgür Özel, a CHP elnöke múlt hét végén bejelentette, hogy petíciót indítanak elnökjelöltjük szabadon engedését és előrehozott választásokat követelve. A párt vezetése közölte: mindaddig folytatják a tömeges demonstrációkat, amíg nem teljesítik a követeléseiket.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×