Infostart.hu
eur:
385.87
usd:
332.94
bux:
0
2026. március 5. csütörtök Adorján, Adrián
okostelefon mobiltelefon
Nyitókép: Pixabay

A mobiltelefon lett a veszte az olasz maffiózóknak

A Cosa Nostra bűnszervezet új generációját a legfejlettebb titkosító szoftverekkel ellátott mobiltelefonjaik buktatták le.

Palermo ügyészsége két évig folytatott nyomozást zárt le a szicíliai maffia 188 tagjának keddi letartóztatásával. A Cosa Nostra régi és új tagjai kerültek ismét rács mögé, akik a hatóságok közlése szerint a bűnszervezetet igyekeztek újjáéleszteni a legutolsó keresztapa, Matteo Messina Denaro 2023-ban történt elfogása és néhány hónappal későbbi halála után.

A szicíliai maffia csúcstalálkozói az utóbbi időben már online zajlottak a bűnszervezet tagjainak több ezer eurót érő kriptofonjain keresztül. A Cosa Nostra emberei titkosító szoftverrel ellátott készülékeket használtak a biztonságos kommunikáció érdekében, ám éppen ezek a mobiltelefonok buktatták le őket, miután

a hatóságoknak sikerült feltörni az egyiküknél házkutatás során talált készüléket.

Az ügyészség közlése szerint a letartóztatottak között ismert klánvezérek is vannak, akik lehallgatott telefonbeszélgetéseikben a fiatal generációkra panaszkodtak. Úgy vélték, "már a maffia sem a régi": míg egykor a maffiózók hűségesebbek voltak a szervezethez mint saját feleségükhöz, ma amint letartóztatják őket, rögtön "árulókká válnak" és együttműködnek a hatóságokkal. Ezért fontos a börtönben levők családjainak anyagi segítése, ami a letartóztatottat a Cosa Nostrához köti - hangzott el a maffiatagok közötti beszélgetésekben.

Maurizio De Lucia maffiaellenes államügyész sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a Cosa Nostra vezérei a börtönből is képesek a szervezet irányítására. A kegyetlenségéről ismert Calogero Lo Presti például a cellájából rendelte el egyik ellensége "megbüntetését", és agyonverését egyenesben nézte végig mobiltelefonján keresztül. A bűnszervezet másik két embere azonban nem tudta használni a kriptofont, így egy egyszerűbb mobilkészülékre tértek át, amelybe egyenként beütögették a Cosa Nostra chat-csoport résztvevői nevét és telefonszámát.

A rendőrség így tudta őket azonosítani az ügyészség közlése szerint.

A néhai Messina Denarót 1993 óta körözték, végül 2023-ban Palermo városában egy onkológiai klinika kapujában fogták el, ahova álnéven kezelésre járt. A maffiavezér mások nevén őrzött és lefoglalt vagyonát négymilliárd euróra becsülték.

Címlapról ajánljuk
Két hadifogolyot hozott haza Moszkvából Szijjártó Péter

Két hadifogolyot hozott haza Moszkvából Szijjártó Péter

Csütörtök hajnalban, a külügyminiszterrel együtt megérkezett Budapestre az a két kényszersorozott kárpátaljai magyar hadifogoly, akiknek elengedését a miniszterrel előző nap Moszkvában folytatott tárgyalásán hagyta jóvá Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Szakértő: az iráni háború miatt Törökország, Európa „kapuőre” hatalmas migrációs hullámra számít

A Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban arról beszélt, hogy a török államvezetés egy, a szíriai polgárháború okozta migrációs hullámnál is nagyobbtól tart az iráni háború miatt. Ennek kezelésében egyedül az Európai Unió lehetne partner, de az előző megállapodás is törékenynek bizonyult.
Szárazföldi inváziót kezdett Izrael, két új ország léphet be a háborúba - Percről percre az iráni háborúról csütörtökön

Szárazföldi inváziót kezdett Izrael, két új ország léphet be a háborúba - Percről percre az iráni háborúról csütörtökön

Izrael szárazföldi inváziót kezdett Libanon déli részén, a harcok folyamatosak a Hezbollah erőivel. Emellett limitált katonai műveletet folytatnak Szíriában is, Daraá térségében. Izraeli hírszerzési források szerint a jemeni húszik is beszállhatnak hamarosan a háborúba, Szaúd-Arábia már készül a támadásra, ellentámadásra. Amerika és Izrael is legalább még egy, de inkább még két hétig tartó háborúzásra készül a Közel-Keleten. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni, közel-keleti háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×