eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
hadihajó
Nyitókép: Pixabay

Megszólalt a brit védelmi miniszter a Storm Shadow-k oroszországi bevetése ügyében

John Healey bejelentette, hogy régebbi típusú hadihajókat, helikoptereket és drónokat szerel le takarékosság okokból a brit kormány. Healey a londoni alsóházban tartott tájékoztatóján ugyanakkor nem volt hajlandó megerősíteni azokat a médiaértesüléseket, amelyek szerint Ukrajna most első ízben brit gyártmányú Storm Shadow rakétákkal lőtt egy oroszországi katonai létesítményt.

A brit védelmi tárca vezetője elmondta: a ma már elavultnak számító védelmi eszközök leszerelésétől a minisztérium a következő két évben 150 millió font, a következő öt évben 500 millió font (246 milliárd forint) megtakarítást vár.

A program keretében a brit kormány kivonja a szolgálatból a Northumberland nevű fregattot. A hajónak Healey szerint olyan szerkezeti sérülése van, amelynek kijavítása nem lenne gazdaságos, bár a miniszter nem részletezte a hiba mibenlétét.

A tárca leszereli az Albion és a Bulwark partraszállító hajókat is, amelyek már egy ideje nincsenek használatban, de fenntartásuk évi 9 millió fontba kerül, emellett gyorsított eljárással kivon a hadrendből 14 Chinook és 17 Puma típusú katonai helikoptert.

A védelmi miniszter szerint

  • a Chinook helikopterflotta egyes tagjai 35 évesnél idősebbek,
  • a Puma helikopterek között pedig van olyan, amelyik több mint 50 éve repül.
  • A brit kormány leszerel 46 Watchkeeper típusú drónt is, amelyek Healey elmondása szerint 14 éve állnak hadrendben és túlhaladta őket a technológiai fejlődés.

A miniszter kijelentette, hogy a júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány több milliárd fontos finanszírozási hiányokat örökölt a védelmi költségvetésben is az előző, konzervatív párti kormánytól, és a brit fegyveres erők túl régóta kénytelenek régi, elavult eszközökkel tevékenykedni.

Healey felidézte ugyanakkor, hogy a pénzügyminisztérium 3 milliárd fontos többletforrást biztosít védelmi kiadásokra a jövő évben, és Rachel Reeves pénzügyminiszter a Labour-kormány nemrégiben előterjesztett első költségvetési tervezetében megteremtette a lehetőséget arra, hogy a brit védelmi kiadások elérjék a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékát.

A védelmi miniszter ugyanakkor nem részletezte, hogy ezt a célt a kormány mikor tervezi elérni.

Nem sokkal Healey felszólalása előtt a BBC közszolgálati médiatársaság és számos más brit hírportál beszámolt arról, hogy

Ukrajna brit gyártmányú Storm Shadow rakétákat vetett be egy orosz katonai célpont ellen a kurszki régióban lévő Marjino település közelében.

A brit védelmi miniszter az erre vonatkozó képviselői kérdésekre kijelentette: előző nap beszélt ukrán kollégájával, és szóba került, hogy Ukrajnának "robusztus választ" kell adnia a háború Oroszország általi eszkalációjára.

John Healey kijelentette ugyanakkor azt is, hogy további műveleti részleteket nem említhet, és "Ukrajna hadszíntéri akciói egyébként is önmagukért beszélnek".

Korábban Sir Keir Starmer brit miniszterelnök sem volt hajlandó konkrét választ adni azokra a kérdésekre, hogy Nagy-Britannia engedélyezi-e Ukrajnának a Storm Shadow rakéták bevetését orosz területen, miután - hivatalosan ugyancsak meg nem erősített hírek szerint - Joe Biden amerikai elnök részlegesen feloldotta az Ukrajnának szállított nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetési korlátozásait.

A Nagy-Britannia által szállított Storm Shadow típusú irányított precíziós rakéták hatótávolsága hozzávetőleg 250 kilométer. Ezek a rakéták azonban egyenként 767 ezer fontba (csaknem 380 millió forintba) kerülnek, és brit katonai szakértők egybehangzó véleménye szerint London korlátozott számú ilyen fegyvert adott át Ukrajnának.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×