Infostart.hu
eur:
355.81
usd:
313.29
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz kormányküldöttség tiszteletére adott gálaműsor kezdetén Phenjanban 2024. június 19-én, Putyin kétnapos észak-koreai látogatása idején.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat pool/Gavriil Grigorov

Máris Kurszkban az észak-koreai katonák?

Ukrán becslések szerint az Oroszországba áthelyezett észak-koreai katonák száma jelenleg mintegy 12 ezer fő, köztük ötszáz tiszt, beleértve három tábornokot.

Orosz katonák megölték az ukrán nemzeti gárda foglyul ejtett négy tagját, miután kamerával rögzítették kihallgatásukat - közölte csütörtökön honlapján az ukrán főügyészség, hozzátéve, hogy az ügyben büntetőeljárását indítottak a háborús törvények és szokások megsértése, valamint előre megfontoltan elkövetett emberölés címén.

A közlés szerint október 6-án az ukrán nemzeti gárda négy katonája a Donyeck megyei Szelidove településnél teljesített szolgálatot, amikor az orosz erők megrohamozták hadállásaikat, és harc árán foglyul ejtették őket. Ezt követően az oroszok videóra vették a sebesült, fegyvertelen gárdisták kihallgatását. Másnap az ukrán erők visszavették elvesztett hadállásaikat, és átkutatásuk során megtalálták a megölt ukrán katonák holttestét. A főügyészi hivatal megállapította, hogy a hadifoglyok meggyilkolása a genfi egyezmények megsértésének és súlyos nemzetközi bűncselekménynek minősül.

Az előzetes nyomozást az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nyomozói folytatják le - tette hozzá közleményében a főügyészség.

Az ukrán főügyész egy másfél héttel ezelőtt adott lapinterjújában arról beszélt, hogy az utóbbi egy évben megnőtt azoknak az ukrán hadifoglyoknak a száma, akiket orosz katonák bírósági tárgyalás és ítélet nélkül kivégeztek. Hangsúlyozta, hogy ezek a bűncselekmények nem elszigetelt incidensek, hanem Oroszország háborús fegyverként, a megfélemlítés és a pusztítás eszközeiként alkalmazza őket, akárcsak a hadifoglyok kínzását.

Ruszlan Muzicsuk ezredes, a nemzeti gárda szóvivője az Ukrajinszka Pravda hírportálnak csütörtökön elmondta, hogy gyalogsági alakulatok próbálnak beszivárogni Szelidove településre. Hozzátette, hogy az elmúlt 24 órában az oroszok 19 alkalommal támadták meg Szelidovét jelentős számú gyalogossal. Az ukrán gárdisták 118 orosz katonát tettek harcképtelenné - közülük 52-t megöltek -, miközben visszaverték ezeket a támadásokat.

Az ukrán vezérkar reggeli helyzetjelentésében azt írta, hogy Szelidove falunál visszaverték az oroszok támadásait.

Az ukrán katonai hírszerzés azt közölte a Telegramon, hogy az első észak-koreai katonai egységek, amelyeket kelet-oroszországi gyakorlótereken képeztek tovább, már

megérkeztek az orosz-ukrán háború harci övezetébe, egyebek között az oroszországi Kurszk régióba, és jelenlétüket rögzítették elektronikus eszközökkel.

A hírszerzés kifejtette, hogy jelenleg észak-koreai katonák kiképzése öt oroszországi gyakorlótéren zajlik: Usszurijszkban, Ulan-Udében, Jekatyerinszlavkában, Knyazje-Volkonszkojében és Szergejevkában.

Hozzátette, hogy becsléseik szerint az Oroszországba áthelyezett észak-koreai katonák száma jelenleg mintegy 12 ezer fő, köztük ötszáz tiszt, beleértve három tábornokot.

Vadim Filaskin, Donyeck megye kormányzója délután arról tájékoztatott, hogy Pokrovszk térségében csütörtökön meghalt három civil orosz tüzérségi támadások következtében.

Oleh Szinyehubov, Harkiv megye kormányzója közölte, hogy csütörtök délelőtt az orosz csapatok Kupjanszk városát ágyúzták, és eltaláltak egy piacot. A támadásban egy 73 éves nő meghalt, további tíz ember pedig megsebesült.

Szerhij Nyikiforov elnöki szóvivő cáfolta azokat a sajtóban megjelent információkat, amelyek szerint hét NATO-tagország ellenzi Ukrajna meghívását a szövetségbe. Szavai szerint a valóság az, hogy Ukrajna meghívását a tagországok túlnyomó többsége támogatja, a többiek támogatásának megszerzésére pedig "aktív érdekvédelmi munka zajlik".

Az Állami Nyomozó Iroda (DBR) honlapján arról számolt be, hogy munkatársai őrizetbe vették Kijev egyik kerületi hadkiegészítő központjának három alkalmazottját, valamint három civilt a hadkötelezettség megkerülésében való segédkezés gyanújával. A nyomozók hozzátették, hogy a gyanúsítottaknál végzett házkutatások során több mint 1,2 millió dollár készpénzt és több luxusjárművet találtak.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×