eur:
397.64
usd:
363.41
bux:
89701.64
2025. március 19. szerda Bánk, József
One of the very last big cruisers allowed to pass through Giudecca Canal near the ancient town of Venice. From 2015 this will not be allowed any more for environmental reasons.
Nyitókép: Rosmarie Wirz/Getty Images

Velence: gondolás kerestetik

Bővíteni akarják létszámukat a velencei gondolások, hogy az ősi hivatás hagyománya megmaradjon.

A The Guardian beszámolója szerint az állás betöltésének követelményei viszonylag könnyen megugorhatók: 18 évesnek kell lenni, középiskolai végzettséggel, úszástudással és orvosi igazolással. A jelentkezési folyamat viszont jóval nehezebb – írja a Telex.

Aki gondolás akar lenni, annak el kell végeznie egy közel 1000 eurós képzést, a „gondola művészetét” (olaszul, angolul vagy franciául). Ezt viszont csak az végezheti el, aki átesik az első rostán és megmutatja, hogy tud evezni, vagy legalábbis a képességei adottak a gondola vezetéséhez. Ezután a jogosítványszerzéshez hasonlóan 30 óra elméletet kell venni, majd egy 10 órás gyakorlati képzésen vesznek részt. Az elmélet része a különböző vízi utak megtanulása, de órát vesznek Velence kultúrájáról és történelméről is.

A gondolás szakma 1094 óta létezik, a 16. századra becslések szerint 10 ezer gondolás lehetett Velencében. Mára csak 433 van. A hagyománnyal ellentétben ma már bárki lehet gondolás, aki uniós állampolgár: 2009-ben szerzett gondolás jogosítványt az első női gondolás, azóta 13-an vannak nők.

A meglévő gondolások azonban idősödnek, többen nyugdíjba készülnek, ezért van szükség az új gondolásgenerációra.

Címlapról ajánljuk

"Félfegyverszünet" - Bő másfél órás telefonbeszélgetésen van túl Donald Trump és Vlagyimir Putyin

A Kreml közlése szerint "folytatódnak az egyeztetések". Washington szerint a tárgyalás "jól halad”. Értesülések szerint Vlagyimir Putyin belemehetett abba, hogy 30 napon át nem támadja az ukrán kritikus energiainfrastruktúrát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.19. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Új területen jelenik meg az Nvidia

Új területen jelenik meg az Nvidia

A Yum Brands, a Taco Bell, KFC és Pizza Hut éttermek tulajdonosa együttműködési megállapodást kötött a technológiai óriás Nvidiával, hogy felgyorsítsa a mesterséges intelligencia alkalmazását éttermeiben. A partnerség révén AI-alapú rendelésfelvétel és teljesítményértékelés valósulhat meg - számolt be a Cnbc. Az Nvidia számára ez az első éttermi partnerség.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 18. 22:46
×
×
×
×