Beismerő vallomást tett az a 19 éves fiatal férfi, akit amiatt vettek őrizetbe Ausztriában, mert a hatóságok szerint hűségesküt tett az Iszlám Állam terrorszervezetnek és támadásra készült Taylor Swift bécsi koncertjén. Az amerikai énekesnő csütörtökön, pénteken és szombaton adott volna telt házas koncertet a bécsi Ernst Happel stadionban, de ezeket a terrorveszély miatt lemondták. A hatóságok két embert vettek őrizetbe, a 19 éves férfi 17 éves bűntársát a stadion előtt fogták el a rendőrök.
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora az InfoRádióban arról beszélt, hogy ilyen tömegrendezvények előtt a titkosszolgálatok is dolgoznak, áttekintik, hogy milyen veszély fenyegethet, és ekkor bukkanhattak a 19 éves és a 17 éves fiatalra. Ez eddigi információk szerint vegyi anyagot találtak egyikük lakásán, így vélhetően robbantásra készültek. Az is kiderült, hogy a 19 éves férfi júliusban hűségesküt tett az Iszlám Állam terrorszervezetnek.
"Az Iszlám Állam az interneten toboroz. Miután az illető hűségesküt tett, utána kipróbálják, hogy vajon megbízható-e, megcsinálja-e azt, amit megígért, és általában a gyakorlat az, hogy
a csatlakozás után rövid időn belül szerveznek neki valamilyen merényletet, hogy bizonyítsa azt, hogy nem csak szóban tesz hűségesküt az Iszlám Államnak,
hanem ezt a gyakorlatban is tudja bizonyítani" – mondta a biztonságpolitikai szakértő.
Azt is kiemelte, hogy nincs személyes kapcsolat a merénylő és a szervezet között, csak az interneten kapja az utasításokat. Kis-Benedek József szerint a hatóságok vélhetően épp a kapcsolattartás miatt foghattak gyanút, és miután találtak is bizonyítékot, úgynevezett megelőző óvatosság miatt lemondták a koncertet. "Nem könnyű döntés lefújni a koncertet, de úgy értékelték a helyzetet, hogy valós a fenyegetés. Ebben az esetben teljesen jogos volt a hatóságok intézkedése, mert ha esetleg valamilyen módon be tudta vinni a robbanóanyagot, akkor annak beláthatatlan következményei lettek volna" – mondta az MTA doktora.
Az vélhetően sosem fog kiderülni, hogy az osztrák hatóságok maguk bukkantak-e a merénylő nyomára, vagy valamelyik külföldi szolgálat adott át információt. Az biztos a szakértő szerint, hogy gyorsan kellett cselekedni, mert a merénylő csak júliusban csatlakozott az Iszlám Államhoz, és hamar be is akarták vetni. Kis-Benedek József elmagyarázta, hogy a mesterséges intelligencia segítségével figyelik az internetes kommunikációt, és ha valaki ilyen kapcsolatokra tesz szert, ha gyakran használ bizonyos szavakat, akkor szoros ellenőrzés alá veszik. Ha valaki például az internetes keresőjébe sokszor beírja azokat a kifejezéseket, hogy pokolgép, bombakészítés, fegyverek, esetleg rákeres különböző fegyvertípusokra, akkor azonnal gyanússá válik, és minél többet használja ezeket, annál jobban figyelik.
A szakértő szerint kizárható, hogy magányos merénylőről lenne szó, mert az Iszlám Állam elkötelezettje, ráadásul a másik fiatalembert is letartóztatták, tehát mást is bevont az előkészületekbe.
Kis-Benedek József szerint az eset miatt szigoríthatják a biztonsági intézkedéseket a nagy tömegrendezvényeken, és nemcsak Ausztriában, hanem világszerte.