eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Karl Nehammer új osztrák kancellár sajtótájékoztatót tart Bécsben 2021. december 7-én.
Nyitókép: MTI/AP/Lisa Leutner

Belpolitikai vihart kavart a kémbotrány Ausztriában, össztűz zúdul az ellenzéki szabadságpártra

Hivatali visszaélés és Ausztria sérelmére elkövetett hírszerzési tevékenység címén vették őrizetbe Egisto Ottot, a néhány éve feloszlatott Alkotmányvédelmi és Terrorizmusellenes Szövetségi Igazgatóság (BVT) munkatársát. Azzal gyanúsítják, hogy orosz biztonsági szolgálatok megbízásából hatósági adatbázisokhoz fért hozzá, és rendőrségi adatokat adott át orosz ügynököknek. A mostani nem az első ilyen jellegű kémügy Ausztriában, a belpolitikai hullámok azonban egyre magasabbra csapnak.

Az ország vezető politikusai közül elsőként a zöld párti igazságügyi miniszter reagált a történtekre, hangsúlyozva, hogy Ausztria szigorítani kívánja a büntető törvénykönyvet.

Karl Nehammer kancellár az ORF közszolgálati médium által ismertetett nyilatkozatában ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt a titkosszolgálatok számára kell a jövőben több lehetőséget biztosítani.

A konzervatív néppárti kancellár szerint a kisebbik koalíciós párt felvetésének csak akkor van értelme, ha a védelem eszközei, azaz a titkosszolgálatok jogkörei is megerősödnek.

Nehammer - aki az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke is - annak a nézetének adott hangot, hogy mind az államvédelmi és hírszerző hatóság (DSN), mind pedig a katonai hírszerző szolgálatok számára több eszköz szükséges, mert csak így lehet hatékonyan fellépni az ellenséges hírszerző szolgálatok ellen.

Utalt a titkosított üzenőprogramok lehallgatására, továbbá a "gyanús" műszaki eszközök könnyített lefoglalására.

Hasonló álláspontot fogalmazott meg az ugyancsak néppárti belügyminiszter, Gerhard Karner is, aki szintén úgy vélte, hogy a büntető paragrafusok szigorításának csak akkor van értelme, ha a bűnügyi rendőrség és a titkosszolgálatok is megkapják a nyomozáshoz szükséges eszközöket.

Közben a kémügy kapcsán egyre több vád éri az ellenzéki radikális jobboldali Osztrák Szabadságpártot (ÖVP).

A Herbert Kickl korábbi belügyminiszter által vezetett pártnak azt róják fel, hogy a kémtevékenységgel vádolt Egisto Ott korábban a szabadságpárt által vezetett belügyminisztériumban töltött be egyre magasabb tisztségeket, és onnan került később az Állambiztonsági és Hírszerzési Igazgatóághoz.

AZ ORF összeállítása szerint a kancellár pártjának főtitkára, Christian Stocker egy sajtótájékoztatón már "FPÖ-kémbotrányról" beszélt. Egyúttal úgy vélte, meg kell vizsgálni Herbert Kickl szabadságpárti elnök szerepét, aki belügyminisztersége alatt "lerombolta az akkori állambiztonsági rendszert.

Az FPÖ visszautasította a vádakat. A párt szerint az ÖVP hamis állításokkal saját kormányzási kudarcairól akarja elterelni a figyelmet.

A két párt egyébként 2017 és 2019 között közösen kormányzott Ausztriában, Herbert Kickl pedig az akkor Sebastian Kurz vezette koalíció idején töltötte be a belügyminiszteri tisztséget. A kormány 2019 tavaszán azonban felbomlott az akkori szabadságpárti elnök, Heinz Christian Strache nevéhez fűződő, hírhedt Ibiza-botrány következtében.

Egy videofelvételen Strache a 2017-es ausztriai parlamenti választás előtt azt ígérte meg egy orosz nőnek, hogy ha megveszi a legnagyobb osztrák napilapot és választási kampányukhoz támogatást ad, cserébe zsíros állami megbízásokat kaphat.

Az FPŐ az új választások nyomán ellenzékbe került, a párt vezetését Herbert Kickl 2021-ben vette át.

A botrányt kiheverve a szabadságpárt mára Ausztria legnépszerűbb pártja lett.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×