Infostart.hu
eur:
384.99
usd:
328.34
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes
Nyitókép: Jay Tarriela/X

Fülöp-szigeteki–kínai összetűzés a Dél-kínai-tenger vitatott területén – videó

Kínai őrhajó rongálta meg a Fülöp-szigeteki parti őrség egyik hajóját kedden a Dél-kínai tenger vitatott hovatartozású térségében - közölte a Fülöp-szigeteki parti őrség szóvivője.

A kínai őrhajók meg akarták akadályozni, hogy a Fülöp-szigeteki parti őrség hajója és civil hajók ellátmányt szállítsanak a Palawan tartománytól mintegy 200 kilométerre nyugatra fekvő, és a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezetébe tartozó Second Thomas-zátonyhoz, amit Ayungin-zátonyként is emlegetnek.

Az ellátmányt az 1999-ben zátonyra futott BRP Sierra Madre Fülöp-szigeteki hajón állomásozó katonáknak szállították. A zátonyt a Fülöp-szigetek saját területének tekinti.

„Fülöp-szigeteki parti őrség hajói a kínai parti őrség és a kínai tengeri milícia blokádjával kerültek szembe a művelet során” – írta Jay Tarriela parancsnok, a Fülöp-szigeteki parti őrség területi szóvivője az X-en, hozzátéve, hogy a kínai hajók „illegális akciója” vezetett a BRP Sindangan elnevezésű a Fülöp-szigeteki hajó kisebb szerkezeti sérüléséhez.

A Fülöp-szigeteki haditengerészet szóvivője közölte, hogy egy kínai hajó hétfőn vízágyúval lőtte az ellátmányt szállító Unaizah civil hajót. Az Unaizah a vízágyúzás miatt kénytelen volt visszafordulni, egy másik civil hajó viszont célba ért.

A Fülöp-szigeteki és a kínai parti őrség hajói között 2023 novembere után ez volt a második összeütközés az Ayungin-zátonyhoz szállított ellátmány miatt.

Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×