eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Joe Biden amerikai elnök a külpolitikájáról beszél a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Az Egyesült Államok és Kanada együtt lép fel Kínával szemben

Joe Biden és Justin Trudeau közös tárgyalásuk után országuk klímasemlegességét ígérte 2050-re.

Joe Biden mint új amerikai elnök és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök megtartotta első kétoldalú tárgyalását a koronavírus-járvány miatt internetes távkapcsolaton keresztül, és megállapodott abban, hogy a két ország közös erővel lép fel Kína károsnak ítélt törekvéseivel szemben és a klímaváltozás enyhítése érdekében.

Tárgyalásuk mintegy két óra hosszú volt, utána közös sajtótájékoztatót tartottak, de kérdéseket nem lehetett feltenni nekik.

Az amerikai elnök beszámolt arról, hogy megállapodtak egy minisztériumi szintű klímaügyi tanácskozás megrendezésében. Ezen összehangolják erőfeszítéseiket annak érdekében, hogy mindkét ország 2050-re elérje a zéró károsanyag-kibocsátást.

Pekinggel kapcsolatban egyebek között szó volt arról, hogy Washington támogatja Kanadát két olyan állampolgára – Michael Spavor és Michael Kovrig – szabadságának elnyerésében, akit Kínában tartanak fogva.

Beszéltek a koronavírus-járvány elleni küzdelem összehangolásáról és a két országnak mint NATO-szövetségeseknek a védelmi együttműködéséről.

Biden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nincs közelibb barátja Kanadánál, ezért is volt Trudeau az, akit hivatalba lépése után először felhívott telefonon.

Trudeau üdvözölte, hogy Biden vezetésével az Egyesült Államok ismét nagy figyelmet szentel a klímaváltozás elleni küzdelemnek.

"Az elmúlt években nagyon hiányzott ezen a téren az Egyesült Államok vezető szerepe"

– jelentette ki.

Az amerikai elnök több külföldi vezetővel tárgyalt már január 20-i hivatalba lépése óta, de egyikkel sem találkozott valóságosan.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×