eur:
404.95
usd:
375.51
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
A bizalmi szavazás eredménye a római parlament alsóházának kijelzőjén 2021. január 18-án. A testület 321 igen szavazattal, 259 elutasító szavazattal és 27 képviselő tartózkodásával bizalmat szavazott Giuseppe Conte olasz miniszterelnöknek és kormányának. A mostani helyzetet az idézte elő, hogy a Matteo Renzi vezette Élő Olaszország párt január 13-án visszavonta minisztereit a kormányból. A szenátusi szavazást január 19-én tartják.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Pool/Ettore Ferrari

Az első akadályt megugrotta Conte, most jön a nagyobbik

Megnyerte a koalíció válsága miatt maga által kezdeményezett bizalmi szavazást hétfőn az olasz parlament alsóházában Giuseppe Conte miniszterelnök.

A Conte vezette kétpárti, középbal szövetség a késő esti szavazáson abszolút többséget kapott 321 szavazattal, 259 ellenében, 27 tartózkodás mellett - közölte Rómában a képviselőház egyik szóvivője.

Ezt azonban még egy bizalmi szavazás kell, hogy kövesse kedden a szenátusban, s ez várhatóan ez sokkal kritikusabb lesz, mivel Conte támogatottsága ott sokkal kisebb.

Matteo Renzi, a koalíciós tag Élő Olaszország (IV) párt vezetője múlt szerdán jelentette be, hogy a párt két miniszterével és egy államtitkárával kilépnek a 2019 szeptemberében született második Conte-kormányból.

A kormányválságot az váltotta ki, hogy az egykori miniszterelnök, jelenleg szenátor Matteo Renzi megmakacsolta magát Contéval szemben a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság enyhítését célzó uniós alapok legjobb felhasználásának kérdésében. Renzi több forrást akar az egészségügyi rendszer fejlesztésére, és több vészhelyzeti alapot tartana meg a kormány kezében.

"Aki a szívén viseli az ország sorsát, segítsen, hogy a kormány minél előbb újraindítsa munkáját, együtt vezessük ki az országot a pandémiából" - fogalmazott a miniszterelnök a bizalmi szavazás előtt mondott beszédében. Conte 2019 szeptemberében alakult második kormányának eredményeit és jövőbeli programját vázolta, a kormány érdemének tulajdonítva, hogy az ország védelmet kapott a járványveszélyben, valamint elkerülte a társadalmi összeroppanást. Elképzelhetetlennek nevezte a kormányválságot a pandémia harmadik hullámában, az oltási kampány időszakában, a gazdasági helyreállítási források felhasználásáról esedékes döntések közepette. Adóreformot, a járványtól sújtott vállalkozások támogatását, újabb családtámogatási eszközöket ígért. Hangoztatta kormánya Európa-barát politikáját, kiemelte, hogy Róma idén vette át a G20-as csoport elnökségét. Bejelentette, hogy új politikai paktumot kész kötni a kormányát támogató erőkkel.

Renzi pártjának, az Élő Olaszországnak a kormányból csütörtökön kilépett államtitkára, Ivan Scalfarotto úgy reagált, Conte a mai napig nem osztotta meg a több mint 200 milliárd eurós helyreállítási csomag felhasználási részleteit. "Conte csak ígérni és halasztani tud, képtelen cselekedni" - mondta Scalfarotto, hangoztatva, hogy pártja kész a kormányzást folytatni, de új feltételekkel.

Renzi pártja nélkül a másik két kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a baloldali Demokrata Párt (PD) nem rendelkezik a további kormányzáshoz szükséges parlamenti többséggel. Ha Conténak nem sikerül új partnert találnia középbal szövetsége számára, akkor új választásokat kell kiírni, ami a jelenlegi erőviszonyok mellett kedvező lenne az olasz jobboldal számára.

Mindazonáltal megfigyelők szerint van remény arra, hogy a 2018 óta hivatalban lévő Conte össze tud állítani egy újabb koalíciót, vagy módot talál arra, hogy a válsághelyzetre tekintettel egy nemzeti egységkormányt kovácsoljon össze.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Hogyan lőttek ennyire mellé a közvélemény-kutatók Amerikában? Szakértő válaszol

Dacos ellenállás alakult ki a közvélemény-kutatókkal szemben a Trump-szavazók körében, így a felmérések torz képet mutattak - mondta az InfoRádióban az NKE John Lukács Intézetének munkatársa, Glant Tibor. Szerinte nagy változást hozhat, ha mindhárom hatalmi ág konzervatív többségű lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×