Szijjártó Péter szeirnt a vajdasági magyarok részvétele a kormányban biztosítja azt, hogy a helyi magyarság véleménye továbbra is számítson, amikor Szerbia jövőjéről van szó.
Az a tény, hogy a vajdasági magyarok továbbra is részét képezik a kormányzó koalíciónak, kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a két ország gazdasági, kereskedelmi, energetikai és migráció elleni együttműködése a jövőben is szoros legyen – fűzte hozzá.
Szijjártó Péter rámutatott: annak érdekében, hogy a magyarországi vállalatok minél jobban ki tudják használni az új világgazdasági korszak jelentette lehetőségeket és minél több külpiaci lehetőségre tegyenek szert, a magyar kormány kilenc magyar vállalat szerbiai beruházását finanszírozza összesen kilencmilliárd forint értékben.
Kifejtette: a támogatásnak köszönhetően a magyar cégek gyümölcsfeldolgozó üzemet, gyógyszercsomagoló üzemet, logisztikai központot, valamint acélszerkezeteket előállító gyárat fognak építeni Szerbiában.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, arról is tárgyalt, hogy szoros együttműködésre van szükség a migrációval szembeni küzdelemben, "hiszen Brüsszel elhibázott migrációs politikája miatt a nyugat-balkáni térség továbbra is komoly migrációs nyomás alatt áll".
"Brüsszelnek változtatnia kell migrációs politikáján, és világossá kell tenni, hogy elutasítjuk az illegális migrációt, világossá kell tenni, hogy illegálisan nem lehet bejönni Európába, mert mindaddig, amíg ez a migrációs politika folytatódik, addig a Nyugat-Balkán térsége továbbra is komoly nyomás alatt fog állni, és onnan már csak egy lépés Magyarország déli határa" – mondta.
Szijjártó Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy
a magyar kormány továbbra is határozottan támogatja Szerbia európai integrációs törekvéseit.
Kiemelte: Belgrád hat csatlakozási fejezet megnyitására áll készen, és az Európai Uniónak meg kellene nyitni ezeket.
"Rendkívül elszomorít minket az a lassúság, ahogyan az Európai Bizottság, az Európai Unió, a brüsszeli intézmények hozzáállnak a nyugat-balkáni bővítéshez" – közölte.
A politikus végül felhívta a figyelmet az infrastrukturális beruházások fontosságára. Mint mondta: egyeztetett a Szegedet Szabadkával összekötő vasútvonal felújításáról, illetve építéséről, és úgy tűnik, továbbra is tartható az a terv, hogy 2022 tavaszára már vonaton lehet közlekedni Szeged és Szabadka között.