eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Kiderült, hány évig élnek majd a magyarok 2070-ben

Európa egyre csökkenő arányt képvisel a világ lakosságában, 2070-re várhatóan a világ népességének kevesebb mint 4 százalékát fogja kitenni - közölte az Európai Bizottság szerdán, a demográfiai változások hosszú távú okairól és azok Európa-szerte érezhető hatásairól szóló jelentésében.

A dokumentum bemutatja az európai régiókban zajló hosszú távú demográfiai tendenciákat, mint a hosszabb várható élettartam, az alacsonyabb születési ráták, az idősödő társadalmak, a kisebb háztartások és a növekvő urbanizáció – fejtette ki Dubravka Suica, a demokráciáért és demográfiáért felelős uniós biztos a jelentés bemutatásakor.

Arra is rávilágít a jelentés, hogy Európa egyre csökkenő arányt képvisel a világ lakosságában. 2070-re várhatóan a világ népességének kevesebb mint 4 százalékát fogja kitenni.

A jelentésből kiderült az is, hogy a születéskor várható életkor a férfiak esetében 78,2 évre, a nők esetében 83,7 évre növekedett. A növekedés az előrejelzések szerint folytatódni fog,

a 2070-ben született férfiak várhatóan 86 éves, a nők 90 éves korukig élhetnek majd átlagosan.

A háztartások összetétele az egész EU-ban megváltozik

A kétgyermekes szülőpárból álló háztartásokat egyedül élő emberek, gyermeküket egyedül nevelő szülők, illetve gyermek nélküli párokból álló háztartások váltják majd. A friss adatok szerint jelenleg egy nőre 1,55 megszületett gyermek jut, a nők átlagos életkora első gyermekük megszületésekor 31,3 év.

2070-re a népesség 30,3 százaléka várhatóan 65 éves vagy annál idősebb lesz, szemben a 2019-es 20,3 százalékkal. A népesség 13,2 százaléka pedig várhatóan 80 éves vagy annál idősebb lesz 2070-ben a 2019-ben mért 5,8 százalékhoz képest.

A jelentés szemlélteti a demográfiai változások régiók között tapasztalható jelentős eltéréseit is,

valamint rámutat arra, hogy foglalkozni kell a demográfiai változásoknak a növekedésre, a fenntarthatóságra, a foglalkoztatásra, az egészségügyre és a tartós ápolásra és gondozásra gyakorolt hatásával - mondta a horvát uniós biztos.

A jelentés nyomán az Európai Bizottság megkezdi azon munkáját, amelynek keretében segítséget fog nyújtani annak meghatározásában, hogy mi a legjobb módja az érintett emberek, régiók és közösségek támogatásának. A munka főként az idősödésről szóló, hamarosan elkészülő iránymutatás alapjául szolgál majd, valamint hozzájárul a vidéki területek hosszú távú jövőképének kialakításához - közölte.

"A demográfiai változások kezelése létfontosságú a méltányosabb és ellenállóbb társadalom megteremtéséhez"

- fogalmazott az uniós biztos.

Demográfiai folyamatok Magyarországon

A bizottsági jelentés Magyarország esetében szintén egy elöregedő társadalom képét vetíti előre 2070-re. Megkétszereződik a 80 évesnél idősebb lakosság aránya, míg a születésszám a jelenlegi 90 ezret is meghaladó mutatóról 80 ezer alá csökken 2070-re.

Az elhalálozások 130 ezret meghaladó száma szintén csökkenő tendenciát mutatva meg fogja közelíteni a 120 ezret.

Szűkül a 0 és 19 évesek, valamint a 20 és 65 évesek csoportja, míg idősebb korosztályok csoportjai növekedni fognak. Mindkét nem esetében jelentősen növekedik a születéskori várható élettartam. A férfiak esetében 72,7-ről mintegy 83-ra, a nők esetében a 79,6-ról közel 90 évre emelkedik 2070-re.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×