eur:
410.8
usd:
391.6
bux:
79521.35
2024. november 22. péntek Cecília

650 ezren maradtak ivóvíz nélkül

Mintegy 650 ezer moszuli lakos maradt ivóvíz nélkül, miután találat ért egy fontos vízvezetéket az iraki hadsereg és a várost ellenőrző Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet harcosai közti összecsapásokban - közölte egy helyi tisztségviselő kedden.

Husszám al-Abar, a Ninive kormányzósági tanács egyik tagja elmondta, hogy "a karbantartók csoportja nem tud hozzáférni a vízvezetékhez, mivel az egy olyan térségben fut, ahol harcok folynak".

A vezeték megsérülése jelentős csapást jelent a hatóságokra, amelyek abban reménykednek, hogy a civil lakosság a városban marad, míg az amerikai légicsapások által támogatott iraki csapatok megtörik a dzsihadisták uralmát a város felett.

"Komoly ivóvízhiány van. Humanitárius katasztrófával nézünk szembe" - hangsúlyozta Abar.

A hatóságok naponta mintegy 70, ivóvizet szállító tartálykocsit küldenek a kormányerők által elfoglalt területekre, ez viszont nem lesz elég a lakosság ellátásához - figyelmeztetett a kormányzósági tanács tagja. Szerinte a tartálykocsikat a dzsihadisták is támadják.

"Az olyan alapvető szolgáltatások, mint az ivóvíz, áram, egészségügy, és élelmiszer ellátás nem léteznek többé Moszulban" - mondta Abar.

Hat héttel azt követően, hogy az iraki hadsereg és a szövetséges milíciák megindították offenzívájukat az iszlamisták által 2014-ben elfoglalt város visszaszerzésére, a különleges terrorlehárító egységeknek sikerült Moszul közel negyedét felszabadítani. A kormányerők a város keleti felében hatoltak be és folytatják előrenyomulásukat a Moszult átszelő Tigris folyó felé.

Abar szerint hozzávetőleg 1,5 millió ember maradt Moszulban.

"Szükségünk van a nemzetközi szervezetek segítségére a kórházakban. Kezelésre szorulók vannak, akik az öngyilkos merénylők és a dzsihadisták aknavető támadásaiban sebesültek meg" - tette hozzá.

Abar egy tábori kórházba látogatott, ahol próbált lecsillapítani egy csoport mérges embert, akik közül sokan Moszul belvárosából voltak kénytelenek elmenekülni.

"Nincs vizünk, élelmünk, sem áramunk. Semmink, semmink, nincs életünk" - mondta Nadím Sibab, a menekültek egyike.

A világszervezet a nap folyamán arra hívta fel a figyelmet, hogy a szegényebb moszuli családok csak nehezen jutnak élelemhez, miközben az élelmiszerárak egyre meredekebben emelkednek az ostrom alatt álló városban.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

A kínai gazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője és egyben Kína leggazdagabb embere, Zhong Shanshan, a Nongfu Springs italgyártó cég alapítója kemény kritikát fogalmazott meg az online vásárlási platformokkal, különösen a Pinduoduóval szemben. Zhong szerint ezek a platformok árháborút indítottak, amely számos vállalatot és iparágat károsított meg, miközben az ország gazdasági visszaeséssel küzd. A milliárdos üzletember a kínai kormányt is bírálta, amiért nem tett eleget a helyzet kezelésére - írta meg a CNN.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×