Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás

Világszerte zaklatják a képviselőnőket

A női parlamenti képviselők a világ minden táján zaklatásnak, szexista megjegyzéseknek és erőszakoskodásnak vannak kitéve férfi kollégáik részéről - állapította meg jelentésében az Interparlamentáris Unió (IPU).

A jelentés szerint a probléma "valós, és széles körben elterjedt".

Az IPU vizsgálatából kiderült, hogy a nemi megkülönböztetésen alapuló támadások és a zaklatások jelentős számú női törvényhozót érintenek, és a jelenség - más-más mértékben ugyan, de - minden országban létezik.

A genfi székhelyű IPU első alkalommal készített felmérést a témában. Öt különböző régióban, 39 országban gyűjtöttek adatokat összesen 55, vegyes korosztályú női parlamenti képviselőtől.

A megkérdezettek jelentős többsége, nyolcvan százaléka arról számolt be, hogy került már kellemetlen helyzetbe férfi kollégáinak ellenséges fellépése miatt. A vizsgálatba bevont női törvényhozók 44 százalékát fenyegették már meg azzal mandátumuk idején, hogy megölik, megerőszakolják, megverik vagy elrabolják. A válaszadók szerint a támadások a legtöbb esetben férfi képviselőtársaiktól érkeztek, sokszor a saját pártjukon belül. Ha egy képviselőnő 40 év alatti, vagy ha ellenzéki pártot képvisel, vagy ha valamilyen kisebbségi csoportba tartozik, az még nagyobb kockázatot jelent.

A képviselőnőket nemcsak a parlamenti irodákban és a politikai találkozókon érik inzultusok, hanem egyre jellemzőbben a közösségi médiában is - mutatott rá az IPU jelentése. Többükkel előfordult, hogy a fényképüket rámontírozták egy meztelen nő képére, vagy obszcén rajzok, lejárató megjegyzések jelentek meg a fényképeik mellett, illetve olyan hamis információk kezdtek el keringeni róluk a közösségi médiában, amelyek azt sugallták, hogy házassági vagy egyéb magánéleti problémáik vannak.

A világ 171 nemzeti parlamentjét összefogó Interparlamentáris Unió felszólította mind a férfi, mind a női törvényhozókat, hogy emeljék fel a szavukat a képviselőnőket nemi alapon érő hátrányos megkülönböztetés és zaklatás ellen, illetve javasolta, hogy az egyes országokban alakítsanak ki megfelelő eljárást a panaszok kezelésére.

Címlapról ajánljuk
Durva erőszakhullám tört ki Mexikóban a hírhedt drogbáró kiiktatása után – veszélyben a foci-vb-rendezés?

Durva erőszakhullám tört ki Mexikóban a hírhedt drogbáró kiiktatása után – veszélyben a foci-vb-rendezés?

A mexikói hadsereg amerikai információkra támaszkodva, összehangolt akcióban fogta el az ország egyik legnagyobb és legmilitarizáltabb kartelljének vezetőjét, aki belehalt sérüléseibe. Balogh Máté Gergely, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: középtávon az utódlási harc okozhat komoly gondokat Mexikóban, és szerinte ha a kormány nem tud garanciákat felmutatni a FIFA-nak arra, hogy biztonságos körülmények között lehet lebonyolítani a nyári vb-mérkőzéseket, illetve fogadni a szurkolókat, akkor akár még a rendezési jogot is elvehetik Guadalajarától, ahol a kartell egyik központja van.

Hazamehettek az ukránok, de a pénz maradt

Pénteken kora este elhagyta Magyarországot és visszatért Ukrajnába az a hét pénzszállító alkalmazott, akiket a Terrorelhárítási Központ (TEK) vett őrizetbe egy nagyszabású csütörtöki akció során. Bár a személyi szabadságuk korlátozása megszűnt, a lefoglalt 27 milliárd forintnyi valuta és a 9 kilogrammnyi arany sorsa továbbra is feszültségforrás a két ország között.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Újabb hatalmas izraeli csapás érte Teheránt, Irán Szaúd-Arábiát, az Emírségeket és Bahreint támadta – Híreink az iráni háborúról szombaton

Újabb hatalmas izraeli csapás érte Teheránt, Irán Szaúd-Arábiát, az Emírségeket és Bahreint támadta – Híreink az iráni háborúról szombaton

Szombaton már nyolcadik napjába lépett az iráni háború. Izrael újabb nagyszabású csapássorozat hajtott végre a perzsa állam fővárosa, Teherán ellen, a Mehrabad repülőtér lángra kapott. Pár órával később Irán a zsidó állam elleni támadással válaszolt. Folytatódik Irán arab öbölállamok elleni akciója is: Szaúd-Arábia azt jelentette, hogy a Sajbah olaj- és gázmező felé tartó 16 drón semlegesítettek, Dubaj légvédelme pedig szintén lelőtt támadóeszközöket. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×