Infostart.hu
eur:
360.02
usd:
316.71
bux:
144473.37
2026. július 28. kedd Szabolcs

Magas szintű tárgyalások kezdődtek a két Korea között

Évek óta a legmagasabb szintű tárgyalások kezdődtek szerdán Észak- és Dél-Korea között. A találkozó helyszíne a két ország közötti demilitarizált övezetben található Panmindzson.

A déli küldöttséget Pak Gun Hje elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, az északit pedig a Koreai Munkapárt egy magas rangú tisztségviselője vezeti. A dél-koreai küldöttségvezető az első egyeztetéseket követően annyit mondott: mindenekelőtt annak biztosítására törekszik, hogy a hónap végére tervezett, három év óta első, úgynevezett családegyesítési találkozóra az előzetes megállapodásnak megfelelően kerüljön sor. Ennek keretében a szétszakított koreai családok tagjai találkozhatnak egymással néhány napra.

Dél-Koreában több mint 90 ezer olyan ember él, aki a háború óta nem látta Észak-Koreában élő rokonait. Az 1950-1953-as háború végén koreaiak milliói szakadtak el családjuktól, rokonaiktól. Eddig 18 találkozót szerveztek nekik, legutóbb 2010-ben a vöröskereszt égisze alatt.

A szerdán kezdődött tárgyalásokat Phenjan javasolta, értesülések szerint általános Korea-közi ügyek megvitatására. Konkrét témát Észak-Korea állítólag nem említett.

Várható, hogy a megbeszélésen az északi delegáció követelni fogja, hogy Dél-Korea és az Egyesült Államok álljon el az immár rendszeresnek számító közös hadgyakorlattól. A gyakorlatot a tervek szerint idén február 24. és április 18. között tartják meg.

Címlapról ajánljuk
Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Immár 9 éve van zárva a népligeti Planetárium, amely korábban évente akár 150 ezer látogatót is fogadott. Most a főváros és a kormány is azt vizsgálja, hogy miként lehetne megújítani az épületet és környékét. Kiss László csillagász egy tudományos élményparkot hozna itt létre.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
Emelkedtek az európai tőzsdék, Amerika vegyesen zárt

Emelkedtek az európai tőzsdék, Amerika vegyesen zárt

Jó hangulatban indul a hét a piacokon, miután az elmúlt órákban nem támadta tovább egymást az Egyesült Államok és Irán. Sőt, utóbbi jelezte, hogy felfüggeszti a támadásokat, amennyiben az USA is így tesz.  A hírre meredeken esik az olajár és már láthattunk egy felpattanást Ázsiában, de Európában is nagyobb emelkedéssel kezdődött a hét. Az amerikai tőzsdék is felfelé kezdték a kereskedést, a lendület azonban hamar elfogyott, ezúttal is a technológiai papírok kerültek erősebb nyomás alá. Az eladási hullám eredményeképp az amerikai tőzsdék vegyesen is zártak, bár a nap végére az S&P 500 zöldbe fordult. Ami a gazdasági eseményeket illeti, Németországban hétfőn megérkezett az IFO gazdasági hangulatindex friss adata, míg Amerikában a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományáról közöltek statisztikát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×