Infostart.hu
eur:
353.79
usd:
310.63
bux:
139790.13
2026. június 29. hétfő Péter, Pál

Csáky: Jó lesz a viszony Magyarországgal, ha az MKP a szlovák kormányban lesz

A következő magyarországi parlamenti választások valószínű győztesének, a következő miniszterelnöknek, Orbán Viktornak nem lesz rossz a viszonya egy olyan szlovák kormánnyal, amelyben részt vesz a Magyar Koalíció Pártja (MKP) is - idézte a TASR szlovák hírügynökség kedden Csáky Pált, az MKP elnökét.

Csáky szerint paranoia a Fidesz győzelmétől és a szlovák-magyar kapcsolatok rosszabbodásától tartani. "Az Európai Unió és NATO tagjai vagyunk, azon kellene gondolkodnunk, hogyan fogunk együttműködni a térségben. Szlovákia kicsi, nem túl jelentős ország, senki se tegyen úgy, mintha mi lennénk a világ közepe. Együtt kell működnie a szomszédaival, és a leghosszabb határa a magyarországi, miért kellenek ezek a mesterségesen előidézett gyermeteg félelmek?" - mondta Csáky Pál a kedden közzétett interjúban.

A szlovákiai magyar párt elnöke szerint Szlovákiában teljesen lezüllött a társadalom erkölcsi szintje. "Ennek a lezüllésnek a jele a magyaroktól való irreális félelem, az úgynevezett hungarofóbia. Ezeket a fóbiákat felelőtlen emberek mesterségesen szítják, hogy eltereljék a figyelmet a társadalmunk problémáiról" - hangsúlyozta. A gondok között - tette hozzá - nem a magyar-szlovák viszony a legnagyobb, hanem a köztulajdon fosztogatása, a demokrácia szintjének romlása, a munkanélküliség és a gazdasági nehézségek.

Csáky szerint a magyar-szlovák viszony kulcsa Pozsonyban van, mert Szlovákiában erős, viszonylag egy tömbben élő és politikailag jól szervezett magyar közösség él. Szerinte az is probléma, hogy Robert Fico kormányfő nem tartotta be azt az ígéretét, amellyel szavatolta a kisebbségi jogok területen a status quo fenntartását. Csáky felhívta a figyelmet a kulturális és oktatási miniszter állandó provokációira is. A politikus szerint az lehet a megoldás, ha visszatér a 2006 előtti modell, amikor az MKP a kormánykoalíció tagja volt.

"Nem azért, mert mindenáron bármilyen kormány tagja akarunk lenni, de a kormánykoalíció részeseként olyan helyzetet tudunk garantálni, amelyben nem lesznek ilyen mindennapos primitív provokációk. Azaz nem lesz feszültség a kormány és a szlovákiai magyar közösség között, így a magyar kormánynak - legyen bárki is hatalmon - sem lesz oka tiltakozni" - szögezte le Csáky Pál.

Címlapról ajánljuk
Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Kínát sokáig a világ gyáraként emlegettük, ám mára az ország sokkal több lett. A világ leghosszabb hídja, a legnagyobb nagysebességű vasúthálózata, a napelemgyártás origója, melyben ma már több mint kétmillió ipari robot dolgozik és van kvantumműholdja is jól mutatja, hogy Kína ma már nemcsak termel, hanem irányt is mutat.

Csoda, ha nem tűnik el a Velencei-tó a nyár végére, döbbenetes fotók érkeztek

Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízállása: az agárdi mérőállomáson mindössze 47 centiméteres vízszintet rögzítettek, ami jelentősen elmarad az ideálisnak tekintett 130 centimétertől.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. június 28. 21:59
2026. június 28. 20:20
×
×