eur:
394.03
usd:
365.68
bux:
65384.6
2024. március 29. péntek Auguszta

Rehn: Bosznia és Hercegovina alkotmányreform nélkül nem juthat be az EU-ba

Bosznia és Hercegovina nem lehet EU-tag mindaddig, amíg nem hajt végre alkotmányreformot, s nem teremti meg annak a feltételeit, hogy visszahívják hivatalából a nemzetközi közösségnek az ország fölött gyámkodó főképviselőjét - hozta a szarajevói törvényhozók tudomására Olli Rehn, az EU bővítési biztosa.

"Egy kvázi protektorátus nem lehet az Európai Unió tagja" - fogalmazott Rehn arra utalva, hogy a nemzetközi főképviselőnek teljhatalma van Bosznia és Hercegovinában: tisztségviselőket válthat le, törvényeket változtathat meg.

Megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy az ENSZ által kinevezett, de rendkívüli jogaival az EU-külügyminiszterektől kapott felhatalmazás alapján élő főképviselő hivatalát már 2006-ban meg akarták szüntetni. A terv az volt, hogy felváltják az EU rendkívüli képviselőjének hivatalával. Erre azonban a boszniai bosnyák, horvát és szerb politikusok körében felerősödött nacionalista retorika és a várt reformok elmaradása miatt máig nem került sor.

Rehn a reformok szükségét is hangsúlyozta, leszögezve: Bosznia és Hercegovina a jelenlegi alkotmányával nem kerülhet be az EU-ba, sőt tagjelölti státusra sem tehet szert addig, amíg végre nem hajt bizonyos fontos változásokat. Ezek egyike, hogy cselekvőképessé teszi központi kormányát, amely ma alig működik, mivel a két országrészt, a Szerb Köztársaságot és a Bosnyák-Horvát Föderációt külön kormányok irányítják.

Ahhoz is változások kellenek, hogy Bosznia és Hercegovina is megkapja az EU-tól a vízummentességet, amelyet Szerbia, Macedónia és Montenegró január 1-től élvez. Ezt Rehn szerint Brüsszel 2010-ben ajánlhatja fel, ha megvalósulnak azok az intézkedések, amelyek nagy részének a megszületését az ország vezetői október 1-jéig ígérték.

Az EU bővítési biztosa azt is közölte, hogy a 2011-ig Bosznia és Hercegovinának szánt 440 millió eurós segélyen felül az ország még 40 millió eurót kap az Európai Unió válságkezelő csomagja részeként.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

Az Európai Bizottság két ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a közbeszerzésre vonatkozó uniós jogszabályok megsértésére hivatkozva még tavaly év végén, amelyek heteken belül új szintre léphetnek. A Portfolio uniós döntéshozóktól úgy értesült, hogy több esetben látnak még kételyeket a magyar közbeszerzési rendszert illetően, így valószínűleg további egyeztetésekre lesz szükség, ezek után májusban felszólítást küldhetnek, hogy ne citálják Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×