Infostart.hu
eur:
355.24
usd:
312.95
bux:
139484.81
2026. június 25. csütörtök Vilmos

A határon túliak szerint nem elég hatékony a magyar külpolitika

A magyarországi belpolitikai viták miatt csökkent a magyar külpolitika hatékonysága - vélte Csáky Pál és Markó Béla. A legjelentősebb felvidéki és romániai magyar pártok vezetői Bukarestben találkoztak.

A magyarországi belpolitikai viták elterelik a figyelmet a határon túli magyarokról, és olyan mértékben lekötik a pártok és intézmények energiáit, hogy ez a magyar külpolitika hatékonysága csökkenéséhez vezet - jelentette ki Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke Bukarestben, azt követően, hogy Markó Bélával, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökével tárgyalt.

Megállapítását Markó Béla is megalapozottnak vélte. Hozzátette: a belső viták csak magyarázatot jelentenek a hatékonyság csökkenésére, nem pedig mentséget is. A két pártvezető megállapodott abban, hogy a felvidéki Révkomáromban tartják szeptember elsején a Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának következő ülését.

A kis Máértként is emlegetett szervezet ülésén azt tárgyalják meg, hogy miként változott a határon túli magyar közösségek helyzete Románia EU-tagságával, és milyen változásokat hozhat az a tény, hogy Szlovákia és Magyarország hamarosan csatlakozik a schengeni övezethez.

Egyeztetik a magyarországi támogatási rendszerrel kapcsolatos álláspontjukat is. Csáky Pál elmondta: a támogatási rendszer értékelését a magyar kormány is kérte a határon túli magyar szervezetektől.

A Szülőföld Alap kapcsán Markó Béla kijelentette: bíznak abban, hogy az intézmény megfelelő támogatást kínál majd a határon túli magyarok számára, és a határon túli szervezetek is befolyással lehetnek működésére. Markó Béla szerint a támogatás kérdése még nincs megnyugtatóan rendezve, hiszen a rendszer még most van kialakulóban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Fordulat az irodapiacon: olyasmivel állunk szemben, amire kevesen számítottak

Fordulat az irodapiacon: olyasmivel állunk szemben, amire kevesen számítottak

A közép-európai irodapiacon történelmi mélypontra esett az új fejlesztések volumene: 2025-ben alig több mint 200 ezer négyzetméternyi új iroda készült el a régióban, és 2026-ban sem várható érdemi javulás. Miközben a magas építési költségek és a drágább finanszírozás visszafogják a fejlesztéseket, a kereslet egyre inkább a prémium kategóriás, energiahatékony irodákra koncentrálódik – a nemzetközi intézményi befektetők közel 70 százaléka tervez irodai befektetéseket a közeljövőben. Magyarországon a politikai változások és az EU-val való kapcsolatok javulására vonatkozó várakozások élénkíthetik a piacot, ám a valóban korszerű irodák szűkülő kínálata a bérlőket egyre korábbi döntéshozatalra kényszeríti. A Newmark VLK Hungary szerint a következő ingatlanciklus kulcskérdése az lesz, ki rendelkezik majd a jövő elvárásainak megfelelő minőségi épületekkel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×