Infostart.hu
eur:
393.44
usd:
344.62
bux:
121754.84
2026. március 15. vasárnap Kristóf

Házasodhatnak a melegek a Dél-Afrikai Köztársaságban

Az azonos neműek házasságát elismerő törvényt fogadott el a Dél-afrikai Köztársaság parlamentje, elsőként a homoszexualitást tabuként kezelő afrikai kontinensen.

A dél-afrikai nemzetgyűlésben a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus politikusai az alapvető szabadságjogok mindenkire történő kiterjesztéseként ünnepelték a polgári életközösségi törvényt, amely több hónapig tartó heves vitát követő kompromisszum eredményeként jött létre.

"Demokráciánk létrehozásakor kijelentettük, hogy a Dél-afrikai Köztársaságban senki nem lehet többé bőrszín, felekezet vagy nem szerinti hátrányos megkülönböztetés áldozata" - hangoztatta Nosiviwe Mapisa-Nqakula belügyminiszter a nemzetgyűlés előtt tartott beszédében.

Ugyanakkor konzervatív részről számos bírálat is érte az új törvényt ellenzéki politikusok és vallási szervezetek részéről: egy kereszténydemokrata képviselő arra figyelmeztetett, hogy ezzel a lépéssel Isten haragját vonják magukra, sőt egy nigériai vallási vezető egyenesen sátáninak titulálta az új jogszabályt.

A törvény elismeri "két ember önkéntes életközösségét, amelyet házasságként vagy polgári életközösségként szentesítenek és vesznek nyilvántartásba" függetlenül attól, hogy azonos vagy különböző neműek közötti kapcsolatról van szó.

A nemzetgyűlés által elfogadott törvényt még jóvá kell hagynia a nemzeti tartományi tanácsnak - a törvényhozás felsőházának -, ám ez várhatóan már csak formalitás, és Thabo Mbeki dél-afrikai elnök aláírása után november végén hatályba léphet az új jogszabály.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.03.16. hétfő, 18:00
Nacsa Lőrinc
a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×