Infostart.hu
eur:
389.95
usd:
338.08
bux:
122800.42
2026. március 12. csütörtök Gergely

Tizennyolc éve volt a mészárlást elindító "joghurtforradalom"

Tizennyolc évvel ezelőtt Újvidéken ezen a napon kezdődött az úgynevezett joghurtforradalom a Milosevic-i rezsim szervezésében, amely az akkori Jugoszlávia széthullásának kezdetét jelentette.

Azért nevezték joghurtforradalomnak az Újvidéken kezdődő tüntetést, mert a Milosevic-ék szervezésében ide szállított koszovói tiltakozó szerbeknek joghurtot és szendvicset adtak uzsonnára.

A joghurtos poharakat pedig a kommunista párt tartományi bizottságának épületére dobálták, az autonómiát támogató pártvezetők menesztését követelve.

A tüntetők a Vajdaság autonómiatörekvését akarták megfékezni a szerb központi vezetés erősítésének érdekében.

Az autóbuszokon Újvidékre szállított demonstrálók az alkotmány módosítását követelték, amelyre 1990-ben sor is került. Megszüntették a Vajdaság és Koszovó addig széles körű autonómiáját.

Azóta is ez az alkotmány van érvényben - mondta el az InfoRádió újvidéki tudósítója.

A történészek értékelése szerint a 18 évvel ezelőtti "forradalom" Jugoszlávia széthullásának kezdetét jelentette, és bevezetője volt a több évig tartó véres délszláv testvérháborúnak.

A háborúban több mint 200 ezer ember halt meg és 3 millió menekült el otthonából. Jugoszláviából pedig hatfüggetlen állam lett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csicsmann László az Arénában: amíg Irán képes ellenállni, addig a másik két ország sem száll ki

Csicsmann László az Arénában: amíg Irán képes ellenállni, addig a másik két ország sem száll ki

A következő hetekben is folytatódhat a közel-keleti háború; amíg Irán ellenáll és képes a támadásokra válaszolni, addig az Egyesült Államok és Izrael sem száll ki – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csicsmann László Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. Szerinte a háború az iráni rezsim túlélését is szolgálja.

Orbán Viktor: dokumentálnunk kell, hogy akartunk velük tárgyalni

A kormányfő telefonon igazította el az Ukrajnában tartózkodó, a Barátság kőolajvezeték ügyében küldött delegáció vezetőjét.
inforadio
ARÉNA
2026.03.12. csütörtök, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke, a Fidesz Országos Választmányának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×