Infostart.hu
eur:
385.43
usd:
329.26
bux:
120418.65
2026. január 21. szerda Ágnes
Szántód, 2023. március 31.Az ötcsillagos Mövenpick BalaLand Resort és FamilyPark wellness részlege Szántódon az átadás napján, 2023. március 31-én. A hotel a magyar Dreamland Holding turisztikai ingatlanfejlesztő csoport beruházásában épült fel és az Accor nemzetközi szállodaipari csoport üzemelteti. A több mint 20 milliárd forintos fejlesztést az állam 7 milliárd forinttal támogatta.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Felborul a fürdők eddigi szabályozása

A közhasználatú fürdőket szabályozó rendelet módosításáról indít társadalmi egyeztetést a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca indoklása szerint a cél a szabályozás pontosítása és egységesítése, amely a vendégek biztonságát és a szolgáltatók jogbiztonságát is javíthatná.

Átalakulhatnak a közhasználatú fürdők létesítésére és működtetésére vonatkozó szabályok egy rendelettervezet szerint. A Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére a kormány technikai és tartalmi módosításokat is bevezethetne a jelenlegi rendszerbe.

A tervezet több ponton pontosítaná a „közhasználatú fürdő” fogalmát, és új kategóriák bevezetését is lehetővé tenné - írja a Portfolio.

A jövőben a legalább egy fürdőmedencével, szaunával vagy gőzkamrával rendelkező nyilvános szolgáltató egységeket tekintenék közhasználatúnak – akkor is, ha például egy társasház vagy szálloda részeként működnek.

A kategorizálást új besorolásokkal, szintekkel egészítenék ki: az 1-es típusú fürdők közé a kifejezetten vízhasználatra épülő egységek (például uszodák, gyógyfürdők) tartoznának, míg a 2-es típus alá azok kerülnének, ahol a fürdőzés csak kiegészítő szolgáltatásként jelenik meg. A 2-es típust tovább bontanák 2/a és 2/b kategóriákra attól függően, hogy mekkora befogadóképességgel működnek, illetve milyen célra használják azokat.

A szabályozás módosítása érintené a fürdők létesítésének és működtetésének közegészségügyi feltételeit is. A dokumentációs követelmények pontosabbá válnának, és az üzemeltetőknek részletesebb technológiai és munkahelyi kockázatértékeléseket is be kellene nyújtaniuk. Az NGM azt akarja, hogy változzon meg a közegészségügyi technológiai szabályzat jóváhagyásának eljárásrendje, és új szabályok születhetnek a vízforgató és töltő-ürítő rendszerek üzemeltetésére vonatkozóan.

A portál szerin a rendelettervezet kitér a fürdővíz minőségére és ellenőrzésére is. A jövőben az üzemeltetők kötelesek lennének az akkreditált vízvizsgálatok eredményeit legfeljebb 8 napon belül feltölteni az állami rendszerbe. A hatósági ellenőrzés menetét is rögzítené a módosítás: a fürdő létesítése után legkésőbb két hónappal helyszíni ellenőrzésre kerülne sor.

Befogadóképesség és higiénia

A módosítás egyik célja, hogy az egyidejű befogadóképesség helyett a „megengedett egyidejű legnagyobb terhelés” legyen az új számítási alap a fürdők kapacitásának meghatározásakor. Ez az új számítási mód jobban figyelembe venné a medencék és pihenőterek valóságos kihasználtságát.

A szabályozás másik sarkalatos pontja a higiénés előírások szigorítása: a fedett fürdőkben a vendégszámhoz igazodó számú hideg-meleg vizes zuhanyt kellene létesíteni, amelyek közül többnek szappanos, fürdőruha nélküli mosakodásra alkalmasnak kell lennie. A medencék csak lábmosón keresztül lennének megközelíthetők, kivéve, ha bizonyos feltételek teljesülnek.

A rendelettervezet még nem lépett hatályba, a Nemzetgazdasági Minisztérium június 3-ig várja az észrevételeket.

Címlapról ajánljuk
Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Tavaly januárhoz képest 43 százalékkal lehet magasabb itthon az átlagos földgázfogyasztás – jelentette ki egy háttérbeszélgetésen a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton kiemelte, hogy a hideg vesztesei a fogyasztók, ezért a kormány meg fogja vizsgálni, hogy miként lehet segíteni azokon, akiknek megnövekedett a gázszámlája például azzal, hogy átlépték a kedvezményes fogyasztási határt.

Katonai támadásra készítik fel Grönland lakosságát

Grönland miniszterelnöke szerint a sziget lakosságának és hatóságainak fel kell készülnie egy katonai jellegű válsághelyzetre is, miután Donald Trump területszerzési fenyegetései miatt az invázió kockázata megnőtt. Dánia és NATO lépései, valamint az amerikai vámfenyegetések tovább élezik a geopolitikai feszültséget az egyre nagyobb stratégiai jelentőségű sarkvidéki térségben.
Csengettek a tőzsdén: nagy mérföldkövet lépett át a régiós sztárbefektetés

Csengettek a tőzsdén: nagy mérföldkövet lépett át a régiós sztárbefektetés

A 100 millió eurós értékhatár átlépését ünnepelhette a közép-európai részvényekre fókuszáló OTP CETOP UCITS ETF, az esemény apropóján csöngött a Budapesti Értéktőzsde csengője szerda délelőtt. A tőzsdei befektetési alap ebben a szegmensben abszolút vezető pozíciót biztosít Magyarországnak a régiós tőkepiacon, és abban is nagy szerepet játszhat, hogy mind nemzetközi, mind hazai befektetők könnyedén, diverzifikáltan és költséghatékonyan hozzáférjenek a közép-európai részvénybefektetésekhez. Az eseményen elhangzott: a közép-európai részvények ma is kifejezetten kedvező árazáson forognak, a BÉT vezérigazgatója szerint pedig ma jobbak a befektetési kilátások, mint valaha.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×