Infostart.hu
eur:
387.79
usd:
335.5
bux:
122729.97
2026. március 26. csütörtök Emánuel
Transport and logistic concept, Manager and engineer checking and controlling logistic network distribution and customer data for logistic Import export on global network backgroundForrás: Getty Images/ipopba
Nyitókép: Getty Images/ipopba

KSH: csökkent a külkereskedelmi forgalom

2025. februárban a kivitel volumene 6,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszaki szinttől, a behozatalé nem változott érdemben. Az aktívum 1,1 milliárd euró volt, az egyenleg 599 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. A 2025. januárihoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,9, az importé 0,1 százalékkal kisebb volt - közölte hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Februárban a kivitel értéke 12,3 milliárd euró (4958 milliárd forint), a behozatalé 11,2 milliárd euró (4499 milliárd forint) volt. Euróban kifejezve az export értéke 3,3 százalékkal csökkent, az importé 1,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,2 százalékkal csökkent, a behozatalé ugyanannyival javult.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,3, a behozatalban 5,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,7 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,9, a dollárral szemben 7,7 százalékkal gyengült.

A KSH részletezte: a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 7,7, az importjáé 1,0 százalékkal csökkent. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 4,4 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését, a behozatalban 0,5 százalékponttal befolyásolta negatív irányba.

A feldolgozott termékek exportvolumene 7,8, importvolumene 6,8 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 2,3 százalékponttal járult hozzá a teljes kivitel volumencsökkenéséhez, az importban 2,6 százalékponttal mozdította negatív irányba a teljes forgalom alakulását.

Az energiahordozók exportvolumene 48, importjáé 40 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalombővülése exportoldalon 1,4 százalékponttal visszafogta a teljes forgalom csökkenési ütemét, import oldalon pedig 3,0 százalékponttal ellensúlyozta a többi árufőcsoport hatását, így a volumen összességében nem változott.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,5, a behozatalé 1,9 százalékkal kisebb lett. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 0,7 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését, importban pedig 0,1 százalékponttal mozdította negatívirányba a forgalmat.

A jelentésből kiderült, hogy az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,9, az onnan érkező behozatalé 1,2 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 520 millió euróval romlott, 1,3 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 75, az import 71 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,7, a behozatalé 2,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 79 millió euróval romlott, 206 millió eurós hiányt mutatott.

Január–februárban a kivitel értéke 24,2 milliárd euró (9872 milliárd forint), a behozatalé 22,2 milliárd euró (9034 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 1,3 százalékkal csökkent, a behozatalé 0,6 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 240 millió euróval romlott, a többlet 2,1 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,2, a behozatalban 7,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 0,2 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 5,8, a dollárhoz viszonyítva 11 százalékkal gyengült – közölte a KSH.

Címlapról ajánljuk
Három, Ukrajnának kémkedő személy ellen tesz feljelentést a kormány – Kormányinfó percről percre

Három, Ukrajnának kémkedő személy ellen tesz feljelentést a kormány – Kormányinfó percről percre

„Két kémbotrányról beszélünk, mind a kettő a Tisza Párté. Az egyik botrány egy újságíró fedőtevékenységű ügynöké. Ha valaki a Watergate-nél nagyobb botrányt szeretne, ez biztos, hogy nagyobb.” Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter számos kérdésre válaszolt titkosszolgálati ügyekkel kapcsolatban, de sok kérdés irányult a benzin, a Mi Hazánk és Ukrajna témájára egyébként is.

Katar elzárja a gázcsapot, 3-5 évnyi kemény helyreállítás jön – Szakértő: a piac kimozogja

A katari állami energiavállalat vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgázszállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután egy iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben. A fejlemény várhatóan tovább szűkíti a globális LNG-kínálatot. A lehetséges következményekről Deák András energiapolitikai szakértő beszélt az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.03.26. csütörtök, 18:00
Pál István Szalonna
Kossuth-díjas népzenész, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője
Amerika háborús készültségre áll át, Irán új frontot nyithat – Híreink a közel-keleti helyzetről percről percre csütörtökön

Amerika háborús készültségre áll át, Irán új frontot nyithat – Híreink a közel-keleti helyzetről percről percre csütörtökön

A Pentagon szerdán bejelentette, hogy keretmegállapodásokat kötött a BAE Systems, a Lockheed Martin és a Honeywell vállalatokkal. A szerződések célja a védelmi rendszerek és lőszerek gyártásának felfuttatása, egész pontosan azt nyilatkozták, hogy "háborús készültségre" állnak át. Irán új frontot nyithat a Báb el-Mandeb szorosnál, ha az ország területét vagy szigeteit támadás éri. Teherán egyúttal öt saját feltételt szabott a háború lezárásához, mindeközben Szaúd-Arábia zsarolásnak minősítette az iráni rakétatámadást – közölte a Middle East Eye. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×